W PE projekcja filmu „Nieplanowane”. Eurodeputowani PiS zachęcają do refleksji w kwestii aborcji

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się w środę projekcja amerykańskiego filmu „Nieplanowane”, przedstawianego jako głos w obronie życia poczętego. Film zostanie wyświetlony z inicjatywy europosłów PiS – Beaty Kempy i Patryka Jakiego.

„Nieplanowane” opowiada historię Abby Johnson, byłej dyrektor jednego z oddziałów organizacji Planned Parenthood, która w USA zajmuje się m.in. promowaniem dostępu do aborcji.

Jak powiedziała Kempa w środę w Brukseli na spotkaniu z dziennikarzami, film odniósł olbrzymi sukces. – Budzi sumienia. Nikogo nie oskarża, bo nie o to chodzi, ale o zmuszenie do refleksji, a być może nawet do zastanowienia się nad zmianą swoich poglądów na temat aborcji – mówiła europosłanka na briefingu.

Zaznaczyła, że film wywołał duże poruszenie w USA. – Po tym filmie w niemal dziewięciu stanach zmieniono prawo w tym zakresie. Doświadczenia lekarki, która wykonała ok. 22 tys. aborcji i przeszła na stronę cywilizacji życia, to piękny przykład, który warto pokazać w Parlamencie Europejskim i zostawić bez dyskusji. Nikogo nie oskarżamy, tym bardziej żadnej kobiety, bo nie wolno oskarżać, nie wolno karać, są różne sytuacje życiowe. Jednak wtedy, gdy trzeba, potrzebna jest pomocna dłoń, chociażby lekarza – przekonywała Kempa.

Jak podkreśliła, projekcją filmu chce zachęcić europosłów do innego spojrzenia na problem, niż tego chcą środowiska feministyczne.

Z Brukseli Łukasz Osiński – PAP