Klamka zapadła. Jest decyzja sądu ws. Romanowskiego

„Poseł Marcin Romanowski jest człowiekiem wolnym na mocy decyzji Sądu” – poinformował w serwisie X pełnomocnik polityka Suwerennej Polski Bartosz Lewandowski. – Wyjątkowy skandal – powiedział Romanowski po wyjściu z posiedzenia sądu. Mecenas Bartosz Lewandowski przekazał w nocy z wtorku na środę, że Marcin Romanowski odzyskuje wolność. Sąd przychylił się do interpretacji, że Romanowskiego wciąż chroni immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury dot. mojego aresztowania w związku z tym, że przysługuje mi immunitet. Będziemy kierować zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że przysługuje mi immunitet – powiedział tuż po wyjściu z sądu Marcin Romanowski.- Wyjątkowy skandal – zaznaczył były wiceminister sprawiedliwości. – To przybliża Polskę do Białorusi – podkreślił, nazywając swoje zatrzymanie „medialną ustawką z udziałem ABW”.

Sądny dzień dla Polski. Rozbrajająca szczerość marszałkini Senatu

– Być może będzie trzeba poczekać z realizacją pewnych obietnic wyborczych, w tym z kwotą wolną od podatku – ocenia marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. Przyznała, że w koalicji rządowej na razie nie ma większości za programem dotyczącym kredytu mieszkaniowego.We wtorek Rada Unii Europejskiej ma podjąć decyzję w sprawie nałożenia procedury nadmiernego deficytu na kilka państw UE, w tym także Polskę. Polska znalazła się w gronie państw, których deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Część ekspertów od dawna zwraca uwagę, że konieczne mogą być cięcia w wydatkach państwa.- Mamy procedurę nadmiernego deficytu i zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji nasze wydatki na obronność muszą być zwiększone. Trzeba zrobić tak, żeby nie trzeba było ciąć – powiedziała w Radiu Zet Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu.

Pamieć o ofiarach ludobójstwa na Kresach. W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

W Domostawie w powiecie niżańskim odsłonięto pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rzeźba „Rzeź Wołyńska”, autorstwa Andrzeja Pityńskiego, budzi kontrowersje z uwagi na drastyczny przekaz. Jednak zdaniem wójta gminy Jarocin i Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, to jego siła.

Marek Kozubal: Rzeź wołyńska w naszych głowach

Co roku mówimy o niewyrównanych rachunkach, niezabliźnionych ranach i konieczności pojednania. Temat rzezi wołyńskiej redukowany jest do symbolicznych gestów, które nie popychają dialogu do przodu. Osoby jadące na Podkarpacie z Lubelszczyzny we wsi Domosławice zobaczą odlanego z brązu kilkunastometrowego orła, przebite widłami dziecko wpisane w kształt krzyża i ludzkie głowy nabite na sztachety. Pomnik zamówiony u rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego przez polonijną organizację Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce powstał kilka lat temu, ale wiele miast odmówiło jego postawienia. Chętnych znaleziono dopiero w gminie Jarocin, na co zgodziła się rada gminy, tym bardziej że niektórzy mieszkańcy pamiętają okres rzezi i wypędzenia z Wołynia.

Kadrowa „miotła” dotarła do LOT-u. Jest nowa rada nadzorcza

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT została odwołana – dowiedział się money.pl. Do jej składu powołano nowe osoby. W ich rękach jest decyzja, czy prezes narodowego przewoźnika Michał Fijoł, zachowa stanowisko, które objął rok temu. Zmiany w radzie nadzorczej narodowego przewoźnika nastąpiły w poniedziałek wieczorem, dotychczas jednak nie opublikowano komunikatu w tej sprawie. W nowej radzie nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT zasiadają: Artur Zawadowski, Jan Wojcieszuk, Tomasz Ludwicki, Patrycja Zawadzka, Artur Lebiedziński.