Nowi menedżerowie w PGE. Zarzuty, dozór policyjny, odebrany paszport

Leszek K. oraz Michał S. sprawują od niedawna dyrektorskie funkcje w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Energetycznej. Na obu ciążą zarzuty prokuratorskie za ich działalność w Orlenie sprzed lat. Wobec dyrektorów prokuratura stosuje środki zapobiegawcze. Leszek K. oraz Michał S. odpowiadają w państwowym PGE za komunikację i marketing. Zajmują stanowiska dyrektorów pionu oraz departamentu. Spółka oraz Leszek K. nie chcieli nam tego potwierdzić, ale Wirtualna Polska ma pewność co do prawdziwości informacji. Obaj mężczyźni pracowali za rządów PO-PSL w Orlenie. W 2019 r. usłyszeli zarzuty o charakterze gospodarczym. Obecne kierownictwo prokuratury nadal prowadzi sprawę. Wobec obu mężczyzn stosowane są środki zapobiegawcze – dozór policji, poręczenia majątkowe, a wobec Michała S. dodatkowo zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Scholz złożył ofertę Putinowi. Dyktator wysłał jasny sygnał

Władimir Putin odmówił omówienia mediacji w sprawie Ukrainy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformowała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. – Odmawia przyjęcia pokoju i każdego dnia wysyła kolejny sygnał na rzecz wojny i zniszczenia. Obecnie nie jest nawet gotowy, aby rozmawiać przez telefon z kanclerzem Niemiec – dodała. Wcześniej źródła niemieckiego rządu poinformowały gazetę „Die Zeit”, że Scholz rozważa rozmowę telefoniczną z Putinem przed szczytem G20 w Brazylii.

NFZ nadal nie zapłacił szpitalom. Zagrożone zabiegi ratujące życie?

Problem z wypłatą zaległych nadwykonań nasila się, a kolejne szpitale zawieszają przyjęcia na oddziały i przesuwają zabiegi. NFZ brakuje pieniędzy na najbliższe miesiące. – Trzeba znaleźć też środki na świadczenia ratujące życie – jak przeszczepy, programy lekowe – apeluje w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych.Na początku października opisywaliśmy w Wirtualnej Polsce problemy szpitali, które nie otrzymały z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za uwolnione spod limitów zabiegi, w związku z tym część z nich zaczęła ograniczać przyjęcia. Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ zapewnił WP, że „oddziały NFZ wysłały aneksy do szpitali” – co jest początkiem procedury rozliczeń. Okazuje się jednak, że do tej pory wiele z nich nie otrzymało zaległych płatności.

Cła za cła. Było ostrzeżenie, jest decyzja Chin. W Polsce nerwowo

Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie w Unii Europejskiej ceł na samochody elektryczne produkowane w Chinach. Pekin odpowiedział restrykcjami dotyczącymi importu brandy z UE. Branża alkoholowa na razie zachowuje spokój, ale boi się przyszłości. Ostrzega przed konsekwencjami.Chiny to obecnie największy producent samochodów elektrycznych na świecie. Między innymi dlatego, że państwo udziela znaczącego wsparcia tej branży. Chodzi nie tylko o dotacje i ulgi podatkowe, ale też o ułatwiony dostęp do gruntów. To wszystko sprawiło, że Unia Europejska – chcąc chronić rodzimy przemysł przed konkurencją „na sterydach” – od 1 listopada obejmie chińskie elektryki 45-procentowymi cłami.Chiny odpowiedziały. Już od piątku, 11 października, importerzy brandy z Unii Europejskiej będą musieli wpłacać „kaucje zabezpieczające na rzecz organów celnych”. Nie jest to zaskoczeniem. Nałożenie ceł na luksusowy alkohol, jeśli Bruksela uderzy w chińską branżę motoryzacyjną, Pekin zapowiadał od miesięcy.Odwet Chin to cios głównie we Francuzów, którzy odpowiadają za 99 proc. eksportu brandy z UE. Dlatego w maju w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podarował przewodniczącemu Xi Jinpingowi koniak. Media okrzyknęły to koniakową dyplomacją. Nie odniosła ona jednak sukcesu.

Kosiniak-Kamysz o spotkaniu z prezesem Philip Morris. „Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie”

Szef MON spotkał się z prezesem Philip Morris International, jednego z największych koncernów tytoniowych na świecie – ujawniła WP. Spotkanie miało miejsce podczas prac nad ustawą antynikotynową. – Spotkanie to odbyło się transparentnie – zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz.- Po co minister zajmujący się wojskiem spotkał się z prezesem firmy, która zajmuje się produkcją papierosów i wyrobów tytoniowych? – zapytał wprost Władysława Kosiniaka-Kamysza prowadzący program „Rozmowa Piaseckiego” w TVN 24. – Po pierwsze odbyło się ono transparentnie, jest informacja na stronach PSL – odparł minister obrony narodowej.

Koalicyjne przesilenie ws. składki. Znamy kulisy burzliwych rozmów

Przez brak porozumienia ws. reformy składki zdrowotnej, Polska 2050 jest gotowa złożyć w Sejmie własny projekt ustawy. Money.pl poznał przebieg zakulisowych rozmów w tej sprawie. Wyłania się z nich podział pomiędzy rządzącymi ugrupowaniami. W koalicji słychać teraz obawy, czy partia Szymona Hołowni nie spróbuje przeforsować projektu razem z PiS i Konfederacją.- Dalej jesteśmy otwarci na rozmowy zgodnie z publicznymi deklaracjami ministra finansów, ale jeśli nie będzie porozumienia, zostaje parlament – mówi money.pl minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pytana o projekt zmian w składce zdrowotnej. Polska 2050 ma pokazać własny pomysł. Finalne rozwiązanie cały czas jest szlifowane, dlatego nie ma jeszcze szczegółów. – Chcemy zmieścić koszty, łącznie z zakazem oskładkowania środków trwałych, w 4 mld zł – dodaje szefowa resortu funduszy. O takich kosztach budżetowych mówił minister finansów Andrzej Domański, gdy zapowiadał kompromis z Polską 2050. „Dziś do wykazu prac rządu wpisano projekt PO, ograniczający reformę składki zdrowotnej tylko do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych.

Nagroda Nobla 2024. Ogłoszono pierwszych laureatów

W poniedziałek przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Laureatami zostali biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA – nowej klasy maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów. Komitet Noblowski podkreślił, że nagroda „honoruje dwóch naukowców za odkrycie fundamentalnej zasady”.
Amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli otrzymali w poniedziałek Nagrodę Nobla. „Tegoroczna nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny honoruje dwóch naukowców za odkrycie fundamentalnej zasady regulującej sposób regulacji aktywności genów. Odkryli mikroRNA, nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów” – podkreślono w uzasadnieniu.