Klęska 800 plus. Rząd po raz pierwszy przyznał to oficjalnie

Choć na świadczenia „500 plus” wydano 305 mld zł, liczba urodzeń wciąż spada, a zasięg skrajnego ubóstwa jest taki jak przed wprowadzeniem programu – informuje „Rzeczpospolita”. Rząd po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie przyznał, że program poniósł klęskę. Program Rodzina 500 plus miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia – to najważniejsza teza ze sprawozdania z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za 2023 r., które właśnie trafiło do Sejmu – informuje „Rzeczpospolita”.

FDA wstrzymuje badania Novavax nad nową szczepionką. Miała być przełomem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zawiesiła badania kliniczne Novavax nad eksperymentalną, łączoną szczepionką przeciwko COVID-19 i grypie. Decyzja ta została podjęta po zgłoszeniu przez jednego z uczestników badania objawów uszkodzenia układu nerwowego. Giełda reaguje na te doniesienia.Szczepionka, która miała być przełomem z uwagi na jednoczesne stosowanie przeciwko COVID i grypie, może powstać z opóźnieniem. Novavax poinformował, że uczestnik badania klinicznego średniego stadium zgłosił w zeszłym miesiącu objawy neuropatii ruchowej. Jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych odpowiedzialnych za kontrolę mięśni i ruchu. Firma podkreśla jednak, że nie ma pewności, czy to szczepionka spowodowała te objawy. „Naszym celem jest pomyślne rozwiązanie tej kwestii i rozpoczęcie badania trzeciej fazy tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Robert Walker, dyrektor medyczny Novavax cytowany przez agencję Reutera. Firma zaznacza, że badania innych szczepionek przeciwko COVID-19 i grypie nie wykazały żadnych sygnałów bezpieczeństwa związanych z neuropatią ruchową.

Podatek od garaży. Rząd szykuje zmiany. Projekt przyjęty

Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane jak mieszkania. Rząd przyjął nowelę projektu – podał resort finansów w komunikacie.Rząd przyjął projekt przepisów, które doprecyzowują definicje „budowli” i „budynku” na potrzeby podatkowe. Pojawił się w nich zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Zmienione zostały zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Pomieszczenia służące do przechowywania pojazdów będą uznawane za część mieszkalną budynku. Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Dyktator wyprowadza cios w polski biznes. Nasi giganci z zakazem

Władze Białorusi zakazały wwozu i sprzedaży dziesiątek modeli odzieży i obuwia polskich gigantów odzieżowych. Uznano, że produkty nie spełniają wymogów technicznych. Większość z nich to artykuły dla dzieci.W poniedziałek, 14 października, na Białorusi w życie wchodzi zakaz wwozu i sprzedaży wielu produktów polskich marek Sinsay, Reserved i House. Białoruska Agencja Telegraficzna (BELTA) poinformowała, że artykuły tych firm nie spełniają wymogów bezpieczeństwa określonych przez regulamin Unii Celnej.

Nowi menedżerowie w PGE. Zarzuty, dozór policyjny, odebrany paszport

Leszek K. oraz Michał S. sprawują od niedawna dyrektorskie funkcje w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Energetycznej. Na obu ciążą zarzuty prokuratorskie za ich działalność w Orlenie sprzed lat. Wobec dyrektorów prokuratura stosuje środki zapobiegawcze. Leszek K. oraz Michał S. odpowiadają w państwowym PGE za komunikację i marketing. Zajmują stanowiska dyrektorów pionu oraz departamentu. Spółka oraz Leszek K. nie chcieli nam tego potwierdzić, ale Wirtualna Polska ma pewność co do prawdziwości informacji. Obaj mężczyźni pracowali za rządów PO-PSL w Orlenie. W 2019 r. usłyszeli zarzuty o charakterze gospodarczym. Obecne kierownictwo prokuratury nadal prowadzi sprawę. Wobec obu mężczyzn stosowane są środki zapobiegawcze – dozór policji, poręczenia majątkowe, a wobec Michała S. dodatkowo zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Scholz złożył ofertę Putinowi. Dyktator wysłał jasny sygnał

Władimir Putin odmówił omówienia mediacji w sprawie Ukrainy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformowała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. – Odmawia przyjęcia pokoju i każdego dnia wysyła kolejny sygnał na rzecz wojny i zniszczenia. Obecnie nie jest nawet gotowy, aby rozmawiać przez telefon z kanclerzem Niemiec – dodała. Wcześniej źródła niemieckiego rządu poinformowały gazetę „Die Zeit”, że Scholz rozważa rozmowę telefoniczną z Putinem przed szczytem G20 w Brazylii.

NFZ nadal nie zapłacił szpitalom. Zagrożone zabiegi ratujące życie?

Problem z wypłatą zaległych nadwykonań nasila się, a kolejne szpitale zawieszają przyjęcia na oddziały i przesuwają zabiegi. NFZ brakuje pieniędzy na najbliższe miesiące. – Trzeba znaleźć też środki na świadczenia ratujące życie – jak przeszczepy, programy lekowe – apeluje w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych.Na początku października opisywaliśmy w Wirtualnej Polsce problemy szpitali, które nie otrzymały z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za uwolnione spod limitów zabiegi, w związku z tym część z nich zaczęła ograniczać przyjęcia. Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ zapewnił WP, że „oddziały NFZ wysłały aneksy do szpitali” – co jest początkiem procedury rozliczeń. Okazuje się jednak, że do tej pory wiele z nich nie otrzymało zaległych płatności.