Stopa cukrzycowa. Wiceminister zdrowia zapowiedział ważne zmiany

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział zmiany w obrębie leczenia stopy cukrzycowej. – Wiem, że oczekiwania są, żeby lepiej popracować nad leczeniem stopy cukrzycowej. Pewnie w najbliższym czasie wejdzie oczekiwana porada pielęgniarek.

Stopa cukrzycowa. Będą zmiany w leczeniu

30 listopada pracował Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Sejmie RP: Cukrzyca- edukacja chroni nasze jutro.

Na spotkaniu Zespołu pojawił się m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który w skrócie opisał dotychczasowe działania związane z leczeniem cukrzycy w Polsce. Zaznaczył przy tym, że współpraca w tym zakresie od lat służy pacjentom.

– Właśnie w tej dziedzinie, cukrzycy, ta współpraca jest bardzo dobra, bo jest bardzo dużo stowarzyszeń, które są blisko pacjentów i pomagają pacjentom – wyręczają niektóre organy państwa w kształceniu i informowaniu o zmianach – powiedział wiceminister Miłkowski.

Wiceszef MZ przy okazji wskazał obszar, w którym już wkrótce zostanie wprowadzona zmiana, czyli porada pielęgniarska.- Wiem, że oczekiwania są, żeby lepiej popracować nad leczeniem stopy cukrzycowej, ale pewnie w najbliższym czasie wejdzie oczekiwana porada pielęgniarek. Pielęgniarki bardzo mocno zajmują się pacjentami z trudno gojącymi się ranami i bardzo wiele pielęgniarek ma odpowiednie wykształcenie i kursy. Widzimy, że ta opieka musi blisko pacjenta, musi być w powiecie, bo funckjonują ośrodki szpitalne, które są świetne: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach czy inne ośrodki, ale jednak dostęp geograficzny jest po prostu zbyt słaby i myślę, że jest to istotny element – podkreślił wiceminister Miłkowski.

źródło: rynek zdrowia.pl