Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce: co to oznacza?

„W czwartek zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego – poinformował szef MZ Łukasz Szumowski. Jak mówił, oznacza to, że minister zdrowia będzie mógł m.in. ograniczyć „specyficzny sposób przemieszczania się”.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w czwartek 12 marca wyda rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce w związku z pandemią COVID-19, spowodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

„Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Chciałem poinformować, że dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych” – oświadczył szef resortu zdrowia w czwartek na konferencji prasowej.

„To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może zakazać i ograniczyć czasowo obrót i używanie określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy i może wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń określonych co do liczby w rozporządzeniu” – tłumaczył Szumowski.

„Może również może nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, terenów na poczet działania i w planach przeciwdziałania epidemii” – dodał minister.

Podał też, że minister zdrowia może kierować do pracy przy zwalczaniu epidemii „pracowników podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne”. „W związku z tym będziemy mogli zgodnie z prawem prosić o pracę w poszczególnych jednostkach, które są istotne” – zapowiedział minister zdrowia.

źródło: pulsmedycyny.pl