Prof. Pinkas: część stawki kapitacyjnej w POZ powinna być powiązana z wyszczepialnością

Zdaniem prof. Jarosława Pinkasa kluczem do sukcesu szczepień przeciwko HPV jest edukacja i zwalczanie środowisk antyszczepionkowych oraz większe zaangażowanie lekarzy rodzinnych w ich realizację. 1 czerwca 2023 roku wystartował program szczepień przeciwko HPV obejmujący chłopców i dziewczęta w wieku 12 i 13 lat. To niewątpliwy sukces i działanie, które przybliża Polskę do państw mogących pochwalić się skuteczną profilaktyką raka szyjki macicy. Niestety, zgłaszalność do programu pozostaje niezadowalająca.

– Program ruszył z pewnym opóźnieniem, wynikającym m.in. z utrudnionego dostępu do szczepionki. Mamy wreszcie doskonałe szczepionki o wysokiej skuteczności, sprawdzone w wielu krajach. Przykładowo, w Australii populacyjne szczepienie przeciwko HPV doprowadziło do tego, że w zasadzie nie występuje tam rak szyjki macicy. (…) Powinniśmy więc zrobić wszystko, by młode osoby, także chłopcy, zostały objęte szczepieniem. (…) Szczepienia powinny mieć szerokie poparcie profesjonalistów medycznych, którzy powinni przekonywać tych, którzy wątpią – mówi prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Jego zdaniem kluczem do sukcesu szczepień przeciwko HPV jest edukacja i zwalczanie środowisk antyszczepionkowych oraz większe zaangażowanie lekarzy rodzinnych w ich realizację.-Uważam, że część stawki kapitacyjnej powinna być związana z wyszczepialnością w populacji pod opieką danego lekarza – dodał prof. Pinkas.

źródło: puls medycyny.pl