Niedzielski: sytuacja się pogarsza. Uruchamiamy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach

Mamy sytuację, która oznacza konieczność uruchomienia szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. Taka decyzja zapadła dziś na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Liczba zakażeń zwiększa się z tygodnia na tydzień w skali 2-3 tys., teraz o 3,5 tys. Ta tendencja ma charakter trwały, bo jak popatrzymy, co dzieje się ze średnimi pomiędzy dwoma ostatnimi tygodniami, to średni poziom zachorowań w tym tygodniu jest wyższy niż 10 tys. To duża zmiana w stosunku do średniej sprzed tygodnia. Mamy wzrost o ponad jedną trzecią przypadków zakażeń z tygodnia na tydzień – powiedział w środę Niedzielski.

– To zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną. W ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji. W ostatnich dwóch tygodniach rosło o 500- 1 tys. Ta sytuacja oznacza konieczność uruchomienia szpitali tymczasowych. Dziś na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o uruchomieniu ich w 9 województwach, m. in. w Pomorskiem. Wojewodowie deklarują, że są one w stanie z dnia na dzień przyjmować nowych pacjentów – dodał szef resortu zdrowia.

– Jakie inne parametry informują nas o sytuacji? Choćby liczba zleceń na wymazy wystawianych przez POZ – mamy ich w ostatnim tygodniu blisko 110 tys., co oznacza blisko 20 proc. przyrost w stosunku do poprzedniego tygodnia – zauważył.

– Dlatego, w aspekcie rozpędzania się trzeciej fali, znaczenia nabiera program PulsoCare, w ramach którego każdy, kto otrzymuje pozytywny wynik wymazu, może otrzymać do domu pulsoksymetr. Osoby powyżej 55 roku życia mogą go dostać w sposób automatyczny, za pośrednictwem Poczty Polskiej, pozostali – we współpracy ze swoim lekarzem rodzinnym lub poprzez wypełnienie ankiety na stronie gov.pl – przypomniał minister zdrowia.

– Gorąco do tego zachęcam, ponieważ korzystanie z tego urządzenia jest drogą do uniknięcia zgonów, których główną przyczyną jest fakt, iż chorzy zbyt późno trafiają do szpitali pod opiekę lekarzy. Monitorowanie własnego stanu zdrowia za pomocą pulsoksymetru może temu zapobiec. Dlatego apeluję, aby każdy, kto otrzymał pozytywny wynik testu, zaopatrzył się w to urządzenie – mówił Niedzielski.

– Ponadto, w związku z pogarszającymi się wynikami dot. zakażeń i hospitalizacji, zapadła decyzja o przekazaniu maseczek dwóm najbardziej dotkniętym pandemią regionom: 10 mln sztuk województwu pomorskiemu i 5 mln sztuk – warmińsko-mazurskiemu. Maseczki zostaną przekazane z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucję – poinformował.

źródło: rynekzdrowia.pl
foto: Twitter