Maseczki były bez sensu? Najważniejszy ekspert zabrał głos w Senacie

Nakazanie 38 milionom ludzi noszenia maseczek miałoby sens, gdyby w Polsce było 100 tys. chorych, uważa prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. – Odpowiedź jest prosta, można odmrażać gospodarkę – powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

We wtorek senatorowie wysłuchali informacji Ministerstwa Zdrowia o działaniach podjętych w związku z epidemią koronawirusa. Na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia nie brakowało głosów, że obraz epidemii w Polsce jest fałszowany przez niewielką liczbę testów, a liczba chorych nadal rośnie. Z kolei luzowanie obostrzeń i zapowiadany od kilku dni koniec obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych jest przedwczesny.

Maseczki ochronne. Kiedy koniec obowiązku?

Wtedy do głosu dopuszczono prof. Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Jest on uznawany za największy autorytet w epidemiologii. W zaledwie kilka minut ostudził emocje.

– Nie ma żadnego sensu, aby testować 38-milionowy naród co tydzień. Żadnego. Są to koszty, a poza tym jest to fizycznie niemożliwe. Bez sensu. Testuje się tylko i wyłącznie osoby z grupy ryzyka. To samo jest z maseczkami. Jeśli w kraju jest 1000 osób zakażonych, to nie ma żadnego sensu, żeby kazać 38 milionom ludzi nosić maski. Jeśli spodziewalibyśmy się, że w kraju jest 100 tys. zakażonych, to już oczywiście tak – oświadczył prof. Andrzej Horban.

– Przy czym państwo nosicie maseczki, które nie chronią przed zakażeniem – zwrócił się do senatorów w maskach chirurgicznych. – Być może chronicie mnie przed zakażeniem, ale ja noszę porządne maski, bo codziennie chodzę do chorych – dodał.

Koronawirus w Polsce. Mieliśmy szczęście?

Według prof. Horbana zarówno ogniska zakażeń koronawirusem, jak i liczba chorych pojawiających się w szpitalach są pod kontrolą. – Odpowiedź jest prosta, można odmrażać gospodarkę – powiedział ekspert.

Dodał także, że niski poziom zakażeń w Polsce i krajach ościennych pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Nie da się tego przypisać osiągnięciom rządu ani wysiłkom służby zdrowia. – W Europie Zachodniej tych przypadków jest dziesięć razy więcej. Jaka jest tego przyczyna, dlaczego u nas jest mniej chorych, bardzo bym chciał to wiedzieć. Nie wiemy tego. Tak jest i to nasze szczęście – oświadczył prof. Horban.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, iż decyzja dotycząca częściowego zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych zostanie ogłoszona we wtorek. Piotr Müller, rzecznik rządu poinformował dziś, że szczegóły na temat kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa zostaną przedstawione w 27 maja rano.

źródło: wp.pl