III Konferencja Naukowa z Cyklu „Mity i rzeczywistość XXI wieku” „Żywność Genetycznie Modyfikowana GMO”

W dniu 30 października 2014 roku, w Hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Mity i rzeczywistość XXI wieku – Żywność Genetycznie Modyfikowana GMO” zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „Pro-Salutem”.

Celem trzeciego już spotkania było poszerzenie wiedzy oraz wymiana zdań i poglądów na tematy związane między innymi, z metodami transformacji organizmów, wykorzystaniem roślin genetycznie modyfikowanych jako alternatywnego źródła energii oraz jako żywność dla człowieka i pasza dla zwierząt. Jednocześnie związane z tym aspekty prawne oraz konsumenckie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty PASMI oraz Interial Alliance of Patients' Organizations – A global voice for patients.

Konferencję rozpoczął Wykład Inauguracyjny prof. dr hab. Andrzeja K. Kononowicza – Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii pt. „Skończmy raz na zawsze z mitami. Porozmawiajmy o rzeczywistości”.

Kolejno przed zebranymi Uczestnikami wydarzenia wystąpili m.in.:

prof. dr hab. Dobiesław Nazimek – Katedra Energii i Pojazdów, Wydział Inżynierii i Produkcji, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który zaprezentował temat „Rośliny modyfikowane genetycznie jako alternatywne źródło energii”. O otoczeniu prawnym i ekonomicznym człowieka związanym z GMO rozprawiał m.in. Paweł Połanecki – Koalicja Polska Wolna od GMO oraz Przemysław Stańczak – Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) w Łodzi.

W sesji na temat „Organizm roślinny jako model doświadczalny oraz żywność” swoje wykłady zaprezentowali m.in.:

• prof. dr hab. inż. Marcin Filipecki – Sekretarz – wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • prof. dr hab. inż. Antoni S. Pluta Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny Żywności, Wydział Nauk o Żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • prof. dr hab. Janusz Zimny – Wiceprzewodniczący Rady Naukowej  Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie oraz
  • prof. dr hab. Zbigniew T. Dąbrowski – Przewodniczący Komitetu Ochrony Roślin PAN, Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, Kierownik Katedry Entomologii Stosowanej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Konferencję zakończyła burzliwa debata na temat wpływu wykorzystywania genetycznie modyfikowanych organizmów na gospodarkę. W debacie wzięli udział zaproszeni Goście, Delegaci oraz Przedstawiciele Mediów.

Więcej informacji na stronie www.gmo.org.pl