„Zostaje gniew”. Błyskawiczna reakcja Sikorskiego po wyroku

Antoni Macierewicz ma przeprosić Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka za oskarżanie ich o ukrywanie sprawców katastrofy smoleńskiej. Sąd uznał za „skandaliczne” słowa byłego ministra obrony narodowej – przekazał Roman Giertych.”Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przed chwilą Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (dawniej Twitter) Donalda Tuska, Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej. Sąd uznał słowa posła PiS za skandaliczne, niedopuszczalne i nieprawdziwe. Miałem zaszczyt reprezentować wszystkich pomówionych tymi bezpodstawnymi oskarżeniami” – napisał Roman Giertych na platformie X.oprac. Justyna Lasota-Krawczyk

„Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przed chwilą Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (dawniej Twitter) Donalda Tuska, Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej. Sąd uznał słowa posła PiS za skandaliczne, niedopuszczalne i nieprawdziwe. Miałem zaszczyt reprezentować wszystkich pomówionych tymi bezpodstawnymi oskarżeniami” – napisał Roman Giertych na platformie X.

– Wyrok w sprawie dzisiaj zapadł. Pan Antoni Macierewicz ma opublikować przeprosiny w formie wpisu na platformie X. Przeprosiny mają stale być utrzymane na jego profilu, a na ich publikację ma 14 dni od uprawomocnienia się wyroku – potwierdziła Wirtualnej Polsce Sylwia Urbańska, rzecznik prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

„Miło usłyszeć w sądzie, że wbrew hipotezom posła Macierewicza, nie ukrywam w Chobielinie sprawców zamachu smoleńskiego. Zostaje gniew, że takiemu cynicznemu świrowi ktoś dał władztwo nad wojskiem polskim i środki publiczne na propagowanie urojeń” – skomentował wyrok sądu Radosław Sikorski.Treść orzeczonych przez sąd przeprosin opublikował na platformie X Roman Giertych: „Ja, Antoni Macierewicz przepraszam Pana Donalda Tuska za naruszenie Jego dóbr osobistych w ten sposób, że w moim wpisie z dnia 26.05.2020 r. zarzuciłem mu niezgodnie z prawdą i bezpodstawnie, iż ukrywa przestępców, sprawców katastrofy smoleńskiej. Oświadczenie publikuję na skutek przegranego procesu sądowego, Antoni Macierewicz”. Analogiczne przeprosiny mają zostać opublikowane dla Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego.Jest to finał sprawy z maja 2020 roku. Wówczas Roman Giertych złożył zawiadomienie do sądu przeciwko Antoniemu Macierewiczowi w imieniu swoich klientów: Donalda Tuska, Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego.Było to reakcją na wpis Macierewicza, w którym zarzucił wspomnianym „ukrywanie przestępców, sprawców tragedii smoleńskiej”.

Komisja smoleńska Macierewicza

15 grudnia 2023 roku szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, rozwiązał podkomisję smoleńską, którą kierował Antoni Macierewicz. Członkom podkomisji zostały cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji.

Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego (nazywana popularnie podkomisją smoleńską) została powołana w 2016 roku przez Antoniego Macierewicza, który pełnił wtedy funkcję ministra obrony narodowej. Od 2018 roku polityk PiS był jej przewodniczącym.Według wstępnych analiz, działalność podkomisji kosztowała około 33 milionów złotych.

źródło:pl