Zmiany w Teva Polska. Janis Meiksans dyrektorem generalnym

Janis Meiksans objął stanowisko dyrektora generalnego Teva Pharmaceuticals Polska oraz szefa Regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Z wykształcenia jest chirurgiem dziecięcym.anis Meiksans związany jest z branżą farmaceutyczną od 25 lat.

Janis Meiksans, dotychczasowy Dyrektor Generalny w Teva na Węgrzech, objął funkcję dyrektora generalnego Teva na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.

Zastąpił na tym stanowisku Michała Nitkę, który w lipcu tego roku został dyrektorem regionalnym Teva na Włochy i region SEE, a także objął rolę szefa globalnej działalności OTC w Teva.

Janis Meiksans związany jest z branżą farmaceutyczną od 25 lat. Do firmy Teva dołączył w 2011 roku, po przejęciu przez grupę spółek Cephalon/Mepha, gdzie pełnił funkcję dyrektora generalnego Mepha Baltic.

W Tevie objął stanowisko dyrektora generalnego w obszarze państw bałtyckich, a w 2019 roku przejął zarządzanie działalnością komercyjną Teva na Węgrzech.

Przejmując rolę szefa na Polskę oraz region CEE, Janis będzie odpowiadał za osiem rynków: Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Litwę, Łotwę i Estonię, blisko współpracując z raportującymi do niego dyrektorami generalnymi w poszczególnych krajach.- Bardzo się cieszę, że mam możliwość stanąć na czele tak dużego i zróżnicowanego regionu, w którym Teva odgrywa istotną rolą w systemach ochrony zdrowia jako dostawca kluczowych leków w prawie wszystkich obszarach terapeutycznych. W samej Polsce dostarczamy około 500 produktów leczniczych i należymy do pierwszej trójki firm farmaceutycznych, z jednym z największych zakładów produkcyjnych w kraju – mówi Janis Meiksans.

Obejmując nową rolę, Janis Meiksans dołącza jednocześnie do Europejskiego Zespołu Zarządzającego, podlegając bezpośrednio do szefa Teva na Europę, Richarda Daniella.

– Janis jest niezwykle doświadczonym liderem. W krajach bałtyckich połączył trzy odrębne organizacje krajowe w jeden zespół. Na Węgrzech zreformował biznes, stymulując rentowny wzrost, przy jednoczesnym wdrożeniu nowego modelu dystrybucji. Dzięki wcześniejszej pracy w Azji i krajach nordyckich Janis wnosi do firmy szerokie doświadczenie pracy w środowiskach wielokulturowych, co jest ważnym atutem w roli lidera tak złożonego klastra jak region CEE – komentuje Richard Daniell.Janis Meiksans jest z wykształcenia chirurgiem dziecięcym i pracował w tym zawodzie przez blisko 20 lat w Łotewskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Rydze.

Podyplomowo ukończył Międzynarodowy Marketing oraz Finanse w Zarządzaniu w Międzynarodowej Szkole Biznesu INSEAD z siedzibą w Fointainebleau.

żródło: rynek zdrowia.pl