Zmarł wybitny lekarz. Prof. Władysław Nasiłowski miał 97 lat

Smutne wieści o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich naukowców przekazał Śląski Uniwersytet Medyczny. Profesor Władysław Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników. Nestor polskiej medycyny sądowej zmarł w wieku 97 lat.Profesor Władysław Nasiłowski był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 97 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach profesor Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Wspaniały człowiek – czytamy w komunikacie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.Prof. Nasiłowski urodził się w 1925 roku. Był m.in. doktorem honoris causa SUM (2011 r), laureatem Nagrody Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska.

Prof. Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników. Godnie i odważnie zachował się w czasach stanu wojennego, gdy wydawał opinie związane z podaniem przyczyny śmierci górników z KWK „Wujek”. Tak wspominał w „Gazecie Wyborczej” tamte dramatyczne momenty: – Staraliśmy się jakoś pielęgnować rodziny górników. Robiliśmy herbatę, podawaliśmy krople na serce. Bardzo im współczułem, płakałem z nimi, bo to był straszny szok. Staraliśmy się ich jakoś pocieszać. Pytacie, jak można pocieszać w takiej chwili? Mówiliśmy, że ich bliscy zapłacili życiem za to, co uznawali za wielką wartość. Za wolność i godność. „Wujek” był zbrodnią na naszej nadziei, dlatego tak jaskrawo to przeżywaliśmy.W latach 50. profesor Władysław Nasiłowski w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską. W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W 2011 r. uchwałą Senatu SUM, nadano prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, emerytowanemu pracownikowi naukowemu SUM, tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prof. Nasiłowski odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczem.

Masza żałobna zostanie odprawiona w najbliższy piątek 12 sierpnia o 10:00 w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

źródło: o2.pl