Wyniki wyborów 2019. Beata Małecka-Libera postawiła na swoim i zasiądzie w Senacie

Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej przez ostatnie trzy kadencje zasiadała w ławach sejmowych. Teraz doświadczona parlamentarzystka po raz pierwszy zasiądzie w Senacie: dąbrowianka wygrała wybory w okręgu nr 76, pokonując m.in. obecnego senatora PiS Arkadiusza Grabowskiego.

Beata Małecka-Libera z wykształcenia jest lekarzem laryngologiem z drugim stopniem specjalizacji, przed wielu laty kierowała m.in. Szpitalem Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.

W minionej kadencji Małecka-Libera była wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia oraz przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego, a także wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości.

Pod koniec rządu Ewy Kopacz dąbrowianka została pełnomocnikiem rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Odpowiadała także m.in. za wprowadzenie pakietu onkologicznego. Nieoficjalnie mówiło się wtedy, że nominacja dla posłanki z Dąbrowy Górniczej jest szansą na kontrakt na radioterapię dla nowo wybudowanego Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, które powstało przy Szpitalu Specjalistycznym.

Beata Małecka-Libera liczy na rozmowy o problemach zdrowia ponad podziałami

Z dąbrowskim szpitalem nową senator łączy także osoba Zbigniewa Podrazy, lewicowego prezydenta Dąbrowy Górniczej, który w zeszłym roku wrócił do szpitala po kilkunastoletnim bezpłatnym urlopie. W marcu Podraza odszedł na emeryturę, a Platforma Obywatelska zaproponowała mu start w wyborach do Senatu. Beata Małecka-Libera postawiła wtedy sprawę jasno: albo to ona będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Senatu, albo nie wystartuje w ogóle.

W Senacie Beata Małecka-Libera chciałaby zajmować się tym, na czym się zna, poza sprawami zdrowia także opieką społeczną i senioralną.

– Liczę na to, że Senat będzie miejscem prowadzenia merytorycznych rozmów i dyskusji, miejscem mniej upolitycznionym niż Sejm – mówi nowa senator. Dodaje, że zamierza upominać się także o spełnienie deklaracji, że o problemach zdrowia PiS rozmawiać będzie ponad partyjnymi wyborami.

źródło: wyborcza.pl
foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta