Wojna w Ukrainie. Świat wstrząśnięty masakrą w Buczy. Rosja rzuca oskarżeniami

Trwa 39. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Świat jest wstrząśnięty doniesieniami z Buczy. Dotychczas w celach śledczych z wyzwolonej części obwodu kijowskiego wywieziono 410 ciał cywilów. Rosja poprosiła o spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek. Zamiast przyznać się do zbrodni, twierdzi, że została ona zainscenizowana.

Wieczorem Wołodymyr Zełenski zabrał głos. – Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią – powiedział ukraiński prezydent. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.Rosja poprosiła o spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek wzwiązku z „rażącą prowokacją ukraińskich radykałów” w podkijowskim mieście Bucza.

• Pojawia się coraz więcej doniesień o brutalności Rosjan. Żołnierze Putina rozstrzelali w podkijowskim Irpieniu kobiety i dziewczęta, a potem przejechali czołgami po ich ciałach. W Buczy widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. „Nowa Srebrenica – to były systematyczne egzekucje” – komentują przerażeni Ukraińcy. „Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć” – oświadczył Mateusz Morawiecki. Premier domaga się pilnego zwołania Rady Europejskiej.

• Prezydent Ukrainy zwrócił się do byłej kanclerz Niemiec oraz do byłego prezydenta Francji z zaproszeniem do odwiedzenia Ukrainy, aby „zobaczyli, do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji”. – Wasza kultura i ludzkie oblicze zginęły wraz z zabitymi Ukraińcami i Ukrainkami – zwrócił się do Rosji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu.

• Wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę nad obszarem miasta Prypeć na północy Ukrainy oraz odcinkiem granicy państwowej z Białorusią – przekazało dowództwa lądowych sił zbrojnych Ukrainy. Miasto Prypeć leży w bezpośrednim sąsiedztwie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, która została przejęta przez Rosjan na początku inwazji na Ukrainę.

źródło: wp.pl