Ukraiński baby boom w polskich szpitalach. Urodziło się dwa razy więcej dzieci niż rok temu

Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, do kwietnia urodziło się w Polsce dwa razy więcej ukraińskich dzieci, niż w analogicznym okresie rok temu.Od początku wojny w Ukrainie do kwietnia tego roku przyszło na świat 2510 dzieci z ukraińskim obywatelstwem. W tym samym okresie rok temu było 1090 narodzin – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna” na podstawie danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Dla porównania, w tym samym czasie urodziło się ok. 68 tys. dzieci z obywatelstwem polskim, a rok wcześniej ok. 80,1 tys.
Ten rok będzie rekordowy

„Demografowie podkreślają, że niewątpliwą przyczyną wzrostu narodzin ukraińskich dzieci jest wojna – kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami. Nie tylko po to, by móc urodzić w normalnych warunkach, lecz także by mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach. Jednak taki trend pojawił się już kilka lat temu. Jak wylicza prof. Piotr Szukalski, demograf z Łodzi, w 2015 r. Ukrainki urodziły w Polsce 704 dzieci. Rok później było ich już dwa razy więcej, w 2020 r. – niemal osiem razy więcej, bo 5,6 tys.” – podaje „DGP”.

Gazeta podkreśla, że ten rok pod względem liczby urodzonych Ukraińców w Polsce, będzie rekordowy.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że uchodźcy z Ukrainy złożyli ponad 300 tys. wniosków o świadczenie 500 plus. Dzięki specjalnej ustawie, Ukraińcy otrzymują takie wsparcie od polskiego państwa.

źródło: interia.pl