Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka będzie kształcić lekarzy. Jest decyzja

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (założona przez o. Tadeusza Rydzyka) może otworzyć kierunek lekarski. O decyzji poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki w poniedziałek (18 września) późnym popołudniem.
Resort edukacji i nauki przekazał 18 września informację o pozytywnej decyzji w sprawie otwarcia kierunków lekarskich na kolejnych dwóch uczelniach

Jak wynika z wpisu na platformie X, kierunek medyczny zostanie otwarty na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Niedawno o. Tadeusz Rydzyk krytykował na antenie Radia Maryja ministra Przemysława Czarnka za opieszałość w tej sprawie – przypomina Gazeta Wyborcza
Przypomnijmy. Ministerstwo Edukacji i Nauki w tym roku złagodziło kryteria, jakie uczelnia musi spełnić, by otworzyć kierunek lekarski

Uczelnia o. Rydzyka otworzy kierunek lekarski. Jest zgoda MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem Twittera (X) 18 września poinformowało o wydanej pozytywnej zgodzie na otwarcie kierunku lekarskiego na kolejnych uczelniach niemedycznych.

„Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało właśnie pozytywną opinię na nowe kierunki lekarskie w następujących uczelniach: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu” – napisano.

Co ciekawe, jeszcze 6 września o. Tadeusz Rydzyk, założyciel toruńskiej uczelni i dyrektor Radia Maryja, na antenie swojej rozgłośni skrytykował ministra edukacji Przemysława Czarnka.- Przepraszam, że tak przy panach powiem, ale nawet, powiedziałbym, nie zawsze nam to tak idzie, jak innym obywatelom idzie w tych urzędach. Ja bardzo szanuję pana ministra Czarnka, ale – pierwszy raz to mówię – jestem do pewnego stopnia rozczarowany. Tak długo prosimy o wydział lekarski… Jeżeli robimy błędy jakieś w dokumentach, to niech nam powiedzą. Od czego ma tych dyrektorów? A jak ma tych dyrektorów do niczego, to przegonić to! Przegonić, to nie jest synekura, że będzie sobie siedział. Każdy ma pracować dobrze. My w Radiu Maryja nie trzymamy szkodników czy takich, którzy nam jakoś tak wkładają kij w szprychy – powiedział zakonnik, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Radio Maryja: jedyna uczelnia w Toruniu prowadząca studia lekarskie

Wirtualna Polska przypomina, że w kwietniu tego roku o. Rydzyk wyrażał chęć kształcenia na toruńskiej uczelni lekarzy. Podkreślił, że dokumenty zostały złożone, a stało się to po tym, gdy MEiN złagodziło kryterium, jakie musi spełnić uczelnia, aby otworzyć kierunek lekarski.

Także w rozmowie z Rynkiem Zdrowia minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że uczelnia ojca Rydzyka będzie mogła kształcić przyszłych lekarzy. – Jak złoży wniosek, spełni standardy, to będzie kształcić lekarzy. Dlaczego nie? Bo jest uczelnią katolicką i tylko dlatego mielibyśmy odrzucić wniosek? – podkreślił.Zgodnie z wprowadzonymi zmianami – jak wskazuje WP – uczelni wystarczy zatrudnienie tylko 12 nauczycieli medycyny lub nauk o zdrowiu, aby otworzyć kierunek lekarski. Przypomniano, ze jesienią 2021 roku przeszła ustawa zezwalająca na otwieranie kierunków medycznych także na publicznych i prywatnych uczelniach niemedycznych.

„W AKSiM rusza nabór na studia lekarskie. Uczelnia uzyskała w tej sprawie pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwa Zdrowia. Będzie to jedyna uczelnia w Toruniu prowadząca studia lekarskie” – podkreśla z kolei Radio Maryja.

Warto dodać, że od nowego roku akademickiego 2023/2024 lekarzy będą kształcić ponad 32 uczelnie.

źródło: rynek zdrowia.pl