Składka w górę. Będzie podwyżka opłat dla miliona Polaków

Zasady opłaty składki zdrowotnej z Polskiego Ładu będą utrzymane w 2024 r. A to nie jest dobra informacja dla przedsiębiorców. Dlaczego? Bo oznacza podwyżki m.in. dla ryczałtowców – informuje wyborcza.biz.Branżowy serwis przypomina, że składka zdrowotna ryczałtowców obliczana jest nie od dochodu przedsiębiorcy, ale od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku.

Składka zdrowotna w górę

A średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw, według danych GUS wyniosło 7767,85 zł. „To znaczący wzrost o ok. 800 zł w porównaniu z 2022 rokiem” – przypomina wyborcza.biz. „I tak ryczałtowiec zapłaci: do 60 tys. zł przychodu – 419,46 zł zł miesięcznie (wzrost o 43,30 zł względem ubiegłego roku), pomiędzy 60 tys. zł a 300 tys. zł – 699,11 zł miesięcznie (wzrost o 72,18 zł), powyżej 300 tys. zł – 1258,39 zł miesięcznie (wzrost o 129,91 zł)” – wylicza biznesowy serwis.

Wyborcza.biz przypomina, że podwyżka obejmie blisko milion Polaków i pisze, że „ta forma rozliczania zyskała na popularności po wprowadzeniu Polskiego Ładu”.

Rząd planuje zmiany dla przedsiębiorców

Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej z kampanii wyborczej. Rząd Donalda Tuska planuje rewolucję w ZUS, co premier zadeklarował w swoim expose. Chce m.in. wprowadzić miesięczne wakacje od składek dla każdego drobnego przedsiębiorcy i samozatrudnionego. A chorobowe pracownika już od pierwszego dnia ma być płacone przez ZUS.

– Urlop dla przedsiębiorcy, a więc odstąpienie od płacenia składki, kiedy ich mała firma, ich działalność gospodarcza nie jest aktywna, bo mają też prawo do wypoczynku – tak mówił tych zmianach premier w trakcie grudniowego expose.Osoba prowadząca działalność ma być w okresie jednego miesiąca w roku zwolniona z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne, poza tym w tym okresie ma jej przysługiwać świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej, czyli 2150 zł brutto.

źródło: money.pl