Rewolucyjne zmiany w leczeniu cukrzycy. Doniesienia z EASD 2022

Za nami kongres Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (European Association for the Study of Diabetes, EASD 2022), w czasie którego przedstawiono wyniki aktualnie zakończonych badań oraz nowe wskazania dotyczące leczenia cukrzycy, w tym duże zmiany w terapii cukrzycy typu 2. Najważniejsze omawia prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Tegoroczny zjazd Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą zorganizowano w dniach 19-23 września 2022 w Sztokholmie. Jak wskazuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, w trakcie spotkania pojawił się nowy temat, jakim jest możliwość osiągnięcia remisji w cukrzycy typu 2. – To jest nowe podejście, bo do tej pory mówiliśmy cały czas, że to choroba, która postępuje i ma charakter progresywny – wyjaśnia.

Dodała: – Punktem kulminacyjnym tegorocznego spotkania na pewno było przedstawienie wypracowanych wspólnie przez europejskich i amerykańskich ekspertów nowych zaleceń dotyczących leczenia cukrzycy typu 2.

W wytycznych kładzie się nacisk na nowy algorytm leczenia cukrzycy typu 2. Tu dokonała się pewna rewolucja, bo z pierwszej linii terapii znika metformina. U pacjentów z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym, a w praktyce takimi są wszyscy chorzy z cukrzycą typu 2, preferowane są analogi GLP-1 i flozyny – wyjaśnia prezes PTD.

Na kongresie podkreślano też znaczenie kontroli wagi w ramach holistycznego podejścia do cukrzycy.

źródło: pulsmedycyny.pl