Prezydent Andrzej Duda: Maseczki muszą być powszechnie dostępnePrezydent Andrzej Duda: Maseczki muszą być powszechnie dostępne

„Maseczki ochronne muszą być powszechnie dostępne” – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak poinformował, polskie firmy uszyją ich miliony sztuk.

Na początku briefingu prezydenta zaprezentowano film, w którym poinformowano o powstaniu projektu „Polskie szwalnie”. Jak podano w spocie, ponad 200 szwalni zostało zorganizowane w „swoistą grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży”. „Polskie szwalnie wyprodukują kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo. Dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu do końca czerwca powstanie 100 mln maseczek. Korzyści są oczywiste: bezpieczeństwo dla wszystkich, praca dla tysięcy osób” – zapewniono w spocie.

Prezydent przekazał informacje dotyczące organizacji dostaw i produkcji maseczek ochronnych.

Przypominamy, że od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Prezydent dodał, że podziękował przedstawicielom firm, które biorą udział w projekcie, za ich zaangażowanie. „Oczywiście można pozamykać zakłady, zwolnić pracowników i powiedzieć, że mamy roszczenia finansowe, bo nie jestem odpowiedzialny za to, że doszło do kryzysu. Ale na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialnych przedsiębiorców, odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale przede wszystkim czuje odpowiedzialność za funkcjonowanie kraju i za bezpieczeństwo obywateli” – podkreślił Andrzej Duda.

Miliony sztuk na różne rynki

„W akcję 'Polskie szwalnie' włączyły się polskie firmy, głównie odzieżowe” – poinformował prezydent. „Maseczki będą dostarczane w milionach sztuk, nie tylko na polski rynek” – dodał.

„Będą to różnego rodzaju maseczki i będą w różnych cenach. Muszą być one powszechnie dostępne” – powiedział Andrzej Duda. „Będą w takiej cenie, że nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny” – dodał.

„Dzisiaj potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli i cieszę się, że będziemy je wytwarzać w Polsce” – mówi.

Do końca czerwca ma zostać wyprodukowanych 100 milionów sztuk.

Nadzieja na powrót do normalnego życia

Według prezydenta dostęp do maseczek ochronnych jest bardzo ważnym aspektem walki z pandemią koronawirusa i ochrony życia. „Mam nadzieję, że dzięki także tej akcji, dzięki działalności rządu, Agencji Rozwoju Przemysłu, działalności polskich firm, polskich szwalni będziemy mogli szybciej wrócić do normalnego życia” – mówił.

Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłości trzeba się będzie poważnie zastanowić nad tym, jak powinien być zbudowany rynek wytwarzania odzieży i sprzętu ochronnego dla służb medycznych. „To jest dzisiaj nowe wyzwanie i jak się przekonaliśmy w ostatnim czasie, jeśli chodzi o globalną gospodarkę, na pewno wiele postaw się tutaj przewartościuje i wiele elementów polityki tutaj będzie przewartościowanych” – ocenił. „Na pewno będziemy musieli tutaj dokonać pewnych korekt w polityce gospodarczej” – podkreślił.

Głos Emilewicz

Po prezydencie głos zabrała Jadwiga Emilewicz.

Minister rozwoju przypomniała, że w połowie marca w Ministerstwie Rozwoju rozpoczęła się akcja, do której zaproszono polskie firmy mogące pomóc w dostawie towarów ochrony osobistej jak np. maseczki, ale też sprzęt medyczny np. respiratory. „W tej akcji do 19 kwietnia na adres Ministerstwa Rozwoju zgłosiło ponad 800 firm” – przekazała.

„Sprawdziliśmy, rozmawialiśmy niemal z każdą z nich. Sprawdzaliśmy, która z nich ma moce i potencjał do produkcji towarów, które są akredytowane, zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia, przez krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Większość z nich przekierowaliśmy, ponieważ równocześnie Agencja Rozwoju Przemysłu podjęła zadania zintegrowania tych mocy produkcyjnych” – mówiła minister.

„Polska jest ostatnim państwem w Unii Europejskiej, na terenie którego znajdują się szwalnie. Przemysł ten został w całości przeniesiony w minionych latach przede wszystkim do Chin, do Indii, do innych państw azjatyckich. My rzeczywiście jesteśmy ostatnim państwem, które takie szwalnie posiada. Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się, zgodziła, zintegrować potencjał tych rozdrobionych firm po to, aby dostarczyć im dzisiaj pracę, a nam te maseczki, odzież ochronną, która jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebna” – dodała.

Minister podkreśliła, że sukcesem zakończył się proces zintegrowania tych podmiotów. „Mamy zintegrowanych ponad dwa tysięcy producentów” – zaznaczyła.

Emilewicz zaznaczyła, że żaden Polak nie może obecnie wyjść na zewnątrz bez zakrycia twarzy i ust. Dodała, że ten stan – w oczekiwaniu na szczepionkę – może utrzymać przez długie tygodnie, a nawet miesiące.

„Chciałbym podziękować za spontaniczny odruch, który wspiera nasze działania i naszego rządu” – zakończył prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

źródło: fakty.interia.pl