Powstanie nowa strategia farmaceutyczna dla UE? Na czele nowo powołanej podkomisji polski europoseł

Na pierwszym posiedzeniu nowa podkomisja ds. zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim wybrała europosła Bartosza Arłukowicza na przewodniczącego. Głównym celem podkomisji jest przygotowanie wspólnej strategii farmaceutycznej dla krajów Unii Europejskiej.

Członkowie podkomisji ds. zdrowia publicznego wybrali szefa i czterech wiceprzewodniczących. Na czele podkomisji stanął polski europarlamentarzysta i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wiceprzewodniczącymi zostali:

pierwszy wiceprzewodniczący: Tudor Ciuhodaru (S&D, RO),
drugi wiceprzewodniczący: Irena Joveva (Renew Europe, SI),
trzeci wiceprzewodniczący: Tilly Metz (Zieloni/EFA),
czwarty wiceprzewodniczący: Joanna Kopcińska (ECR, PL)

Zgodnie z zatwierdzonym planem działania podkomisja będzie zajmować się tematami z obszaru produktów farmaceutycznych, zdrowotnymi aspektami bioterroryzmu, działalnością Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Pierwsze posiedzenie zaplanowano na 20 kwietnia 2023 r. w Strasburgu.

– Powołanie Podkomisji Zdrowia Publicznego wynika w naturalny sposób z prac prowadzonych przez Komisję Specjalną ds. Walki z Rakiem (BECA). Cieszę się, że znów będziemy mieli okazję pracować dla pacjentów w całej UE. Nowa strategia farmaceutyczna dla Europy to jedno z naszych największych wyzwań na nadchodzące miesiące. Ramy te powinny gwarantować równy i stały dostęp do leków, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia obywateli w Unii Europejskiej – powiedział Bartosz Arłukowicz.

źródło: puls medycyny.pl