Polska ma najmniej lekarzy w całej Unii Europejskiej

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Z najnowszego raport OECD „Health at a Glance 2019” wynika, że to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej i jeden z gorszych spośród wszystkich badanych krajów. Co gorsza, ta liczba nie zwiększa się od prawie 20 lat.

Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy. Z raportu „Health at a Glance 2019”, przygotowywanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), we współpracy z Komisją Europejską, wynika, że w naszym kraju na 1000 mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Natomiast średnia dla krajów OECD wynosi 3,5.

Na czele rankingu znajduje się Grecja, gdzie na tysiąc obywateli przypada statystycznie 6,1 lekarza, czyli prawie trzy razy więcej niż w Polsce. Na drugim miejscu jest Austria (5,2), a zaraz za nią Portugalia (5,0). Daleko nam również do naszych sąsiadów – Litwy (4,6), Niemiec (4,3) czy Cech (3,7).

Polska wypada źle nie tylko w porównaniu z innymi krajami UE, lecz także z większością krajów, które brały udział w badaniu. Z raportu wynika, że więcej lekarzy na tysiąc mieszkańców jest nawet w Rosji (4,0). Mniej lekarzy niż Polska ma tylko 8 spośród 44 państw objętych analizą – Korea (2,3), Kolumbia (2,1), Chiny (2,0), Turcja (2,0), Brazylia (1,8), a także Republika Południowej Afryki (0,8) i Indie (0,8). Ranking zamyka Indonezja, gdzie na 1000 mieszkańców przypada 0,3 lekarza.

Niepokoi nie tylko mała liczba lekarzy w Polsce, lecz także to, że od prawie 20 lat praktycznie się ona nie zwiększa. W raportach OECD z lat 2001-2017 liczba lekarzy w naszym kraju (w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców) waha się od 2,1 do 2,3.

Z raportu wynika także, że w Polsce najbardziej brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W naszym kraju odsetek lekarzy POZ jest bardzo niski i wynosi zaledwie 9 proc. spośród wszystkich specjalistów. Z krajów UE miej, ale niewiele, ma tylko Grecja (6 proc), która znajduje się na końcu listy. Tymczasem średnia dla krajów OECD wynosi 23. W Chile, które jest pod tym względem liderem, odsetek lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wynosi aż 51.

źródło: OECD