Paweł Mucha: chciałbym, by jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta były Centra Zdrowia 75+

W 2020 r. zapowiada się duża aktywność legislacyjna prezydenta Andrzeja Dudy – mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. On sam chciałby, aby jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta, zgłoszoną do Sejmu już w styczniu, był projekt dotyczący Centrów Zdrowia 75+.

– Koncepcja Centrum Zdrowia 75+ dotyczy szczególnej opieki nad osobami starszymi. Eksperci Narodowej Rady Rozwoju wraz z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP prowadzą pracę nad tym projektem. Rzecz dotyczy stworzenia sieci oddziałów geriatrycznych oraz Centrów Zdrowia 75+, które byłyby właściwe dla powiatu lub kilku powiatów, w przypadku mniejszych jednostek. Chodzi o budowę sieci w całym kraju – wyjaśnia PAP Paweł Mucha. Jak podkreśla, ma to być odpowiedź na wyzwania demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa.

– Założenia projektu są obecnie przedstawiane stronie samorządowej do konsultacji, trwają rozmowy z ekspertami, a także z rządem. Chciałbym, żeby Centrum Zdrowia 75+ było kolejną – po Centrum Usług Społecznych – dużą, systemową inicjatywą prezydenta, która będzie prawdopodobnie zgłoszona w styczniu – zapowiedział prezydencki minister. Ustawa o Centrum Usług Społecznych weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Mucha wskazuje, że koncepcja Centrum Zdrowia 75+ składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych – jeden oddział na 300-350 tys. mieszkańców; drugi filar to sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową – jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców.

Działalność centrów ma być oparta na współpracy z oddziałami geriatrycznymi. Docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75+ to 1,2 mld zł rocznie.

W roku 2020 kończy się pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, który został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r. Choć nie ogłosił on jeszcze oficjalnie, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, jest niemal pewne, że będzie ubiegał się o reelekcję.

źródło: PAP