Olbrzymie pieniądze dla Polski z UE. Komisarz mówi o 111 mld euro

Polska może liczyć na 111 mld euro. Komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn zapowiedział, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce te środki z funduszy unijnych, w tym z programu KPO i Funduszu Spójności – powiedział dla agencji Reutera.Hahn zapewnił, że KE „z pewnością poprze zabiegi” premiera Donalda Tuska o te środki.

– Jestem przekonany, że znajdziemy sposoby, aby pomóc Polsce. Nie mam cienia wątpliwości, że – by tak rzec – zmierzają oni (nowy rząd – przyp. PAP) we właściwym kierunku, jeśli chodzi o praworządność – dodał komisarz Hahn.

Odblokowanie miliardów

– Nie mówimy o natychmiastowym transferze miliardów, a raczej o odblokowaniu środków. Musimy znaleźć sposób procedowania – podkreślił Hahn.Reuters zaznacza, że była to pierwsza od zmiany rządu w Warszawie oficjalna wypowiedź komisarza UE na temat unijnych funduszy dla Polski.Premier Tusk przybył do Brukseli w środę po południu, by wziąć udział w szczycie UE–Bałkany Zachodnie oraz w posiedzeniu Rady Europejskiej. Pytany przez dziennikarzy o wypłatę unijnych pieniędzy dla Polski odparł, że prosi o cierpliwość i zapowiedział, że efekty jego rozmów będą „na stole” w piątek. Wyjaśnił, że kwestia wypłaty pieniędzy z Funduszu Spójności jest „analogiczna do funduszy z KPO, więc to nie wymaga jakichś odrębnych działań”.KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Spotkanie na szczycie Tuska

Fundusz Spójności (ustanowiony w 1994 r.) udostępnia środki na projekty z zakresu ochrony środowiska oraz na projekty w ramach sieci transeuropejskich w tych państwach członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie sięga 90 proc. średniej unijnej. Został ustanowiony w celu zwiększenia gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności UE w trosce o sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi. W okresie programowania 2021–2027 z funduszu są wspierane: inwestycje na rzecz środowiska, włączając w to dziedziny związane ze zrównoważonym rozwojem i energią przynoszące korzyści środowisku, sieci transeuropejskie w obszarze infrastruktury transportowej (TEN-T), pomoc techniczna.

W piątek, jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen spotka się z Donaldem Tuskiem.

źródło: money.pl