Naczelna Izba Lekarska: w kraju brakuje 68 tys. lekarzy

Z wyliczeń Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce brakuje 68 tysięcy lekarzy. Powodem limity przyjęć na studia i luka pokoleniowa.

Jak podaje RMF FM, psychiatria dziecięca, hematologia dziecięca, onkologia, anestezjologia i urologia – lekarzy w tych specjalności najbardziej brakuje dzisiaj w Polsce. Z tego powodu najczęściej zamykane są kolejne oddziały szpitalne w kraju.

W rozmowie ze stacją Rafał Hołubicki z Naczelnej Izby Lekarskiej podaje, że za to, iż w polskich szpitalach brakuje rąk do pracy odpowiada systematyczne zmniejszanie limitów przyjęć na studia medyczne przez ostatnie dwie dekady.

– Przez lata coraz więcej lekarzy odchodziło na emerytury i coraz mniej przychodziło do zawodu. Skutek obserwujemy dziś na szpitalnych oddziałach. Obecnie jest luka pokoleniowa. Brakuje 68 tysięcy lekarzy – wskazuje Rafał Hołubicki z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Hołubicki przyznaje, że limity przyjęć na studia zostały co prawda niedawno zwiększone, ale na efekty trzeba jeszcze długo czekać. Wykształcenie lekarza specjalisty to jest minimum 12 lat.

źródło: rynekzdrowia.pl / rmf24.pl