Morawiecki o „elastycznym” znoszeniu obostrzeń: otwieramy galerie handlowe, hotele, żłobki, muzea…

Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją w porównaniu do nowych zachorowań – mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając środową konferencję prasową (29 kwietnia) dotyczącą łagodzenia obostrzeń i przechodzenia do drugiego etapu odmrażania gospodarki.

– Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa – podkreślał Morawiecki.

Premier zapowiedział od 4 maja planowe otwarcie: sklepów w centrach, galeriach handlowych (bez siłowni i restauracji), hoteli i miejsc noclegowych. Ponadto otwarcie żłobków i przedszkoli (od 6 maja). Otwarcie tych ostatnich będzie zależało od indywidualnych decyzji ich organów założycielskich. – Wytyczne ministra zdrowia będą określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – dodał premier.

Niezwykle istotną informacją jaką przekazał premier jest ta dotycząca uruchomienia od 4 maja możliwość korzystania z rehabilitacji.

Od 4 maja zostaną także uruchomione instytucje kultury – muzea, biblioteki, poszerzane zostaną także możliwości uprawiania sportu na terenie otwartym.

Jak powiedział premier, uruchomienie hoteli i miejsc noclegowych od 4 maja wyznaczono w tym terminie celowo, aby nie korzystać z tej możliwości w czasie majówki w sposób niekontrolowany. – Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności – podkreślał premier.

Jak zapowiedział premier, kolejne etapy odmrażania gospodarki mogą być ogłaszane co 2 tygodnie, ale także mogą być w niektórych elementach przyspieszane odwoływanie obostrzeń. Wszystko będzie zależało od aktualnych danych epidemiologicznych.

źródło: rynekzdrowia.pl