Minister zdrowia: od 1 lutego otwarcie galerii handlowych i muzeów, ale nie gastronomii i siłowni

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek (28 stycznia), że w obliczu dwóch ryzyk – sytuacji międzynarodowej i pojawienia się nowych mutacji koronawrusa – zostały podjęte decyzje o utrzymaniu dotychczasowych obostrzeń z dwoma wyjątkami: od 1 lutego zostaną otwarte galerie handlowe oraz galerie sztuki i muzea.

Jak podkreślił minister Niedzielski podstawą decyzji dotyczących dalszego kształtowania obostrzeń w najbliższym czasie jest sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie. Wskazał, że odnotowujemy spadek liczby dzienny zakażeń.

– Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to zasługa dyscypliny społecznej, którą zachowaliśmy przez okres ferii. Jest to wskazanie, że było to dobre rozwiązania, które przyczyniło się do ustabilizowania sytuacji pandemicznej w Polsce – podkreślał szef MZ.

Podał, że sumaryczna liczba zachorowań w ostatnim tygodniu wyniosła 39 tys. przypadków, co daje średnio dzienną liczbę na poziomie 5,58 tys.- to wielkość o 10 proc. mniejsza niż w poprzednim tygodniu. Spadek zachorowań także był odczuwalny na poziomie liczby zgonów – spadek średniej liczby zgonów w ostatnim tygodniu kształtuje się również na poziomie 10 proc. To zaś ma przełożenie także na sytuację w szpitalach.

– Hospitalizacje, po raz pierwszy od bardzo długiego czasu, spadły poniżej 14 tysięcy. Przypomnę, że w szczytowym okresie epidemii mieliśmy ponad 23 tys. hospitalizacji. Dzisiaj ta liczba o blisko 10 tys. jest mniejsza. To samo można powiedzieć o zajętych respiratorach. Cały czas jednak pilnujemy pewnego buforu bezpieczeństwa, w tym zakresie. Staramy się, aby ogólna liczba łóżek dla chorych na Covid oraz respiratorów była utrzymywana na poziomie o 50 proc. większym niż aktualne potrzeby – mówił Niedzielski.

Jak podkreślał minister, dzisiaj już jest mniej niż 30 tys. łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19. Są także deklarację, że do końca stycznia ta liczba spadnie do ok. 20 tys. Wszystko po to, aby te covidowe łóżka były transferowane do standardowego systemu opieki zdrowotnej, aby w wielu innych ważnych chorobach była zdolność leczenia pacjentów.

Polska nie będzie zieloną wyspą

Odnosząc się do zarzutów w kontekście planu wprowadzania lub znoszenia obostrzeń z listopada, który miał uwzględniać dzienną liczbę zakażeń, minister podkreślał, że już wtedy, że jedynie wskaźnik dotyczący dziennych zakażeń będzie niewystarczającą podstawą do podejmowania ostatecznych decyzji, które muszą ujmować znacznie większe spektrum parametrów epidemicznych i różnych informacji.

– Ten plan należy traktować jako plan orientacyjny, który wyznacza punkt wyjścia, ale musimy brać także pod uwagę inne zjawiska, od których nie można abstrahować – mówił minister.

Dodał, że zarówno sytuacja międzynarodowa i nowe mutacje koronawirusa to są takie czynniki, których nie można nie uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.

– Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie „zieloną wyspą” na tle zachorowań w innych krajach Europy. Nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne w kontekście obowiązujących rządowych obostrzeń w Polsce – wskazał szef resortu zdrowia.

Jak ocenił realnym ryzykiem, które jest uwzględniane przez rząd w swoich decyzjach, są mutacje koronawirusa. Przyznał, że w Polsce potwierdzono dwa wypadki zakażenia wirusem mutacji brytyjskiej. Druga z osób z tą mutacją wirusa jest nauczycielem i nie podróżowała w ostatnim czasie. To pozwala – według Niedzielskiego – ocenić, że z cała pewnością ta mutacja jest obecna w Polsce.

– Ten wirus jest bardziej zakaźny, ma większą łatwość rozprzestrzeniania się i to jest również realne ryzyko, które musimy brać pod uwagę podejmując decyzję co będziemy robili – dodał.

Nowy etap do 14 lutego

Jak mówił minister Niedzielski, ”etap odpowiedzialności” w zakresie obostrzeń będzie obowiązywał do 14 lutego, po którym będą podejmowane kolejne decyzję, nie tylko na podstawie codziennej liczby zakażeń wirusem, ale również liczby zgonów, sytuacji międzynarodowej, monitoringu mutacji wirusa.

– Na razie reguły dotyczące zgromadzeń, spotkań organizowanych w domach, restauracji, hoteli, stoków narciarski, infrastruktury sportowej oraz zasad przekraczania granicy zostają utrzymane na dotychczasowych zasadach – podkreślał Niedzielski.

Bez zmian pozostają także zasady w edukacji. Poza klasami 1-3, nadal utrzymane zostały zasady nauczania zdalnego.

– Przyjęliśmy te decyzje oparte na przekonaniu się, oparciu na dowodach. Przed otwarciem szkół w poprzednim tygodniu dokonaliśmy badania przesiewowego 134 tys. nauczycieli nauczających w klasach 1-3. Stwierdziliśmy tam 2 procentowy udział aktywnych zakażeń. Takie same działanie podejmiemy w drugim tygodniu lutego po to aby podjąć decyzję w oparciu o realną wiedzę jak rozprzestrzenia się koronawirus przy funkcjonowania szkoły – przekazał minister.

Zmiany w obostrzeniach

Jak przekazał minister, zmiany dotyczące obostrzeń, które wejdą w życie od poniedziałku (1 lutego) to otwarcie handlu w galeriach handlowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego, na podobnych zasadach jak to miało miejsce w grudniu.

– Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tamtego działania nie był wyraźnie zauważalny. To pokazuje, że już też nauczyliśmy się dbać o trzymanie dystansu, korzystania z maseczek. Wydaje się, że to rozwiązanie jest możliwe. Jest to ostrożny krok w kierunku poluzowania obostrzeń – podkreślał Niedzielski.

Od 1 lutego nastąpi także otwarcie galerii sztuki i muzeów, także przy zachowaniu reżimu sanitarnego, takiego samego jak w sklepach – 1 osoba na 15 m kw.

W obu przypadkach – otwierania handlu i instytucji kultury – przekonywał minister, decyzje zostały oparte na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, które mówią, że handel jest stosunkowo bezpieczny, podobnie jak instytucje kulturalne.

Jak dodał minister, od 1 lutego zostaną zniesione także obowiązujące do tej pory ”godziny dla seniorów”, co jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców. Tym bardziej, że coraz więcej seniorów jest szczepionych.

– Podsumowując podjęte kolegialnie decyzje, zatwierdzone przez premiera Morawieckiego, musimy, mając względnie stabilną sytuację, uwzględniać to co dzieje się w otoczeniu międzynarodowym i zachować pewną rezerwę w zachowaniu optymizmu w luzowaniu obostrzeń, także ze względu na pojawiające się nowe mutacje koronawirusa. Za dwa dwa tygodnie podejmiemy kolejne decyzje – mówił minister Niedzielski.

  • Nadal zamknięte pozostają m.in. stoki narciarskie, restauracje, kluby fitness, baseny, siłownie.
  • W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Obowiązuje zakaz organizacji wesel i konsolacji
  • Hotele i szkoły na razie także będą działać na dotychczasowych zasadach. Hotele dostępne pozostają tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych
  • W klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich i wyższych nadal obowiązuje nauczane zdalne

źródło: rynekzdrowia.pl
foto: Shutterstock