Mateusz Morawiecki podał, jakie jest zadłużenie Polski. Tyle przypada na każdego z nas

Około 40 tys. zł na jednego Polaka wynosi zadłużenie Polski – przekazał w środę wieczorem premier Mateusz Morawiecki. – Jest ono jednym z niższych, w proporcji do PKB, w Europie – przekonywał szef polskiego rządu.Mateusz Morawiecki odpowiadał w środę na pytania na Facebooku. Został zapytany m.in. o to, czy jeśli PiS wygra wybory, to 23-procentowa stawka VAT zostanie obniżona, np. do 19 proc.

– Jeżeli będziemy dalej rządzić, wyborcy nam zaufają, to chcemy dalej kontynuować obniżanie podatków, ale także upraszczanie, optymalizację podatkową od strony podatnika tak, żeby jak najprostsze było korzystanie z systemu podatkowego – zadeklarował Morawiecki.

Ile długu ma Polska?

Pytany, ile wynosi zadłużenie na jednego Polaka, premier oszacował, że „orientacyjnie jest to ok. 40 tys. zł na jednego Polaka”. – Jest ono jednym z niższych, w proporcji do PKB w Europie, i takim, które spada w proporcji do PKB. W wielu krajach Europy to zadłużenie cały czas rośnie – stwierdził szef rządu.

Według danych Ministerstwa Finansów Państwowy Dług Publiczny na koniec pierwszego kwartału tego roku sięgał ponad 1,2 biliona zł. To 38 proc. polskiego PKB – o 1,3 proc. mniej niż na koniec 2022 roku.

Część długu poza kontrolą parlamentu

Z kolei według Forum Obywatelskiego Rozwoju, które prowadzi działający „na żywo” licznik, dług publiczny wynosi w tej chwili już ponad 1,6 biliona złotych, ponad 43 tys. zł na mieszkańca. Do tego FOR podaje, że mamy jeszcze 379 miliardów złotych długu poza kontrolą parlamentu.

źródło: money.pl