Marszałek Senatu zapowiada inicjatywę ustawodawczą w sprawie 2 mld zł na onkologię

Przygotowanie inicjatywy ustawodawczej zakładającej przeznaczenie około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie zapowiedział w środę (19 lutego) marszałek Senatu Tomasz Grodzki w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze.

Grodzki przypomniał, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Nowela czeka teraz na decyzję prezydenta. Opozycja zarzuca rządzącym, że pieniądze te mogły w tym roku trafić m.in. na wsparcie pacjentów onkologicznych, zamiast zostać przekazane TVP i PR.

Marszałek Senatu podkreślił, że w ciągu ostatnich lat pojawiają się nowoczesne leki stosowane w onkologii, których działanie jest korzystniejsze niż działanie leków starszej generacji.

– Na około 100 nowoczesnych preparatów w Polsce refundowana jest zaledwie 1/3. To oznacza, że szanse zdrowotne Polaków są gorsze niż chorujących na nowotwory obywateli innych państw UE – wskazał Grodzki.

– Takiej sytuacji nie można akceptować, dlatego będziemy nie tylko składać poprawki budżetowe, podobnie jak w Sejmie, ale również będziemy przygotowywać inicjatywę ustawodawczą, swego rodzaju lex specialis, aby jednak ratunkowo przeznaczyć około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie – dodał.

Uchwalonym w ubiegłym tygodniu przez Sejm budżetem na 2020 r., Senat ma zająć się w przyszłym tygodniu, na trzydniowym posiedzeniu, które rozpocznie się 25 lutego.

Marszałek Senatu zaznaczał, że obecnie jest wiele potrzeb w ochronie zdrowia. – Albo będziemy ciągle mówić, co trzeba poprawić i opowiadać, jakie to mamy perspektywy na rok 2024 czy 2030, albo zaczniemy działać od razu – podkreślił Grodzki dodając, że obecne finansowanie ochrony zdrowia sytuuje Polskę na 2 lub 3 miejscu od końca w krajach UE.

Mateusz Roszak / PAP