Krajowi producenci leków zbadają uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy

Krajowi producenci leków podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (3-5 września 2019 r.) zamiast debatować przeprowadzą badania profilaktyczne uczestników. „Chcemy przypomnieć, że rozwój przemysłu farmaceutycznego w kraju to nie tylko wzrost gospodarczy, ale też budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. Uwidocznił to szczególnie kryzys lekowy, który dotknął niedawno Europę” – podkreśla PZPPF.

„Jesteśmy ważnym elementem systemu ochrony zdrowia, nasz rynek jest dla nas priorytetowy, a polski pacjent najważniejszy. By o tym przypomnieć, postanowiliśmy podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zorganizować bezpłatne badania profilaktyczne. Dbamy o zdrowie Polaków od lat, więc mamy w tym spore doświadczenie” – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

W przesłanym komunikacje PZPPF zwraca uwagę, że nieustanna presja Ministerstwa Zdrowia na obniżki cen leków hamuje zdolności inwestycyjne krajowych wytwórców, a inwestycje są niezbędne, aby „skutecznie konkurować na tym niezmiernie innowacyjnym rynku”.

Związek przypomina, że Komisja Ekonomiczna obniżyła ceny leków produkowanych w Polsce w 2015 r. o 22 proc. w stosunku do roku 2010. „Od tamtego czasu resort zdrowia prowadzi politykę krótkowzrocznych oszczędności wymuszając kolejne obniżki. Dlatego krajowi producenci leków postulują wprowadzenie narzędzi preferujących wytwórców, którzy lokują produkcję leków w Polsce” – czytamy w komunikacie.

„Jeśli rząd planuje rozwinąć ten sektor gospodarki, należy w jak najszybszym terminie wdrożyć w życie proinwestycyjny system refundacji leków, który krajowym firmom pozwoli odważniej inwestować i opracowywać więcej nowych leków, a zagraniczne zachęci do lokowania produkcji w Polsce” – mówi Barbra Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

W oczekiwaniu na RTR

PZPPF wytyka Ministerstwu Zdrowia, że wciąż nie podejmuje prac nad Refundacyjnym Trybem Rozwojowym, który ma być instrumentem wsparcia dla krajowego przemysłu farmaceutycznego. „Przypominamy, że zanim zostanie wdrożony ten instrument, już dziś obecne przepisy pozwalają brać pod uwagę przy ustalaniu ceny leku aktywność inwestycyjną jego producenta w Polsce. Potrzebna jest tylko dobra wola Ministerstwa Zdrowia” – dodaje Barbara Misiewicz-Jagielak.

Zdaniem PZPPF, rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego Polski – dla większości krajowych firm polski rynek jest priorytetowy, co oznacza, że w razie kryzysu na rynku najpierw dostarczą leki do polskich aptek.

Związek przywołuje zlecone przez siebie w kwietniu 2019 r. badania opinii publicznej, z których wynika, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji. 80 proc. z nich uważa, że rząd powinien wpierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce.

„Powinniśmy być więc oczkiem w głowie naszego rządu. I o to zabiegamy. Aby przypomnieć, że to polski pacjent jest w centrum naszej uwagi, zapraszamy na bezpłatne badania mające na celu wykrycie chorób układu krążenia i serca, które są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków, oraz wczesne zdiagnozowanie cukrzycy będącej epidemią XXI wieku, a także na USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej” – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Badania i konsultacje lekarskie będą się odbywać 3 września 2019 r. od godz. 13.00 do 18.00 oraz 4 września od godz. 9.00 do 18.00 w Strefie Zdrowia Domu Forum w Krynicy.

źródło: pulsmedycyny.pl