Kontrowersyjne dotacje z NCBiR zablokowane. Sasin zabrał głos

– Wypłata środków, w tych sprawach wskazywanych przez media, co do których są wątpliwości, zostały zablokowane – powiedział w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk zapewnił, że sprawa „nie będzie zamiatana pod dywan”. Mowa o dwóch dotacjach z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla firm, które opiewają na 55 i 123 mln zł. Chodzi o sprawę dwóch dotacji przyznanych w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Szybka ścieżka – innowacje cyfrowe”.

Pierwsza z dotacji, opiewająca na 55 mln zł została przyznana firmie o kapitale 5 tys. zł założonej 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez niespełna 30-latka.
Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania. Druga budząca podejrzenia posłów opozycji dotacja – w wysokości 123 mln zł – została przyznana na projekt dotyczący „cyberbezpieczeństwa podmorskiego” białostockiej spółce, która w ostatnich dwóch latach wykazywała straty.

Sasin: Wypłaty zablokowane

Wicepremier Sasin pytany o wątpliwości ws. decyzji NCBiR podkreślił, że sprawa jest wyjaśniana przez odpowiednie służby. – Z tego co wiem, wypłata środków, w tych sprawach wskazywanych przez media, co do których są wątpliwości, zostały zablokowane. Sprawa na pewno będzie wyjaśniana do końca – zapewnił.

Dodał, że nie będzie „zamiatana pod dywan”.

Kontrola w NCBiR

13 lutego szef MFiPR Grzegorz Puda odwołał p.o. dyrektora NCBiR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 r. i powołał nowego pełniącego obowiązki szefa Centrum – Jacka Orła. Orzeł był wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR. 14 lutego wiceszef MFiPR Jacek Żalek bezpośrednio nadzorujący pracę NCBiR poinformował, że decyzją Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej została wszczęta kontrola w NCBiR. Kontrola ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu „Szybka Ścieżka – innowacje cyfrowe”.15 lutego resort funduszy poinformował, że NCBiR skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dot. potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu „Szybka ścieżka – Innowacje cyfrowe”. 22 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w NCBiR.

źródło: interia.pl