Europoseł Adam Jarubas przewodniczącym stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego w PE

Eurodeputowany PSL Adam Jarubas został jednomyślnie wybrany na przewodniczącego stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego (SANT) w Parlamencie Europejskim. Europoseł PSL przewodniczącym. Europoseł Adam Jarubas zastąpił na tym stanowisku Bartosza Arłukowicza (PO), który zdobył mandat poselski w Polsce.

– Zdrowie zależy od kodu DNA, ale nie powinno zależeć od kodu pocztowego Jako przewodniczący SANT chciałbym nadać nowy impuls pracom podkomisji. Chcę, aby dzięki jej pracom, zaczęto zwalczać nierówności w dostępie do usług medycznych i ich jakości w UE – zadeklarował nowo wybrany przewodniczący podkomisji.

– Chciałbym, aby Parlament Europejski przyczynił się do zapewnienia Europie niezależności lekowej. Powinniśmy dążyć do wypracowania wspólnych, europejskich standardów zdrowotnych, rozwijać Europejską Unię Zdrowotną – są to naturalne obszary, którymi powinniśmy zając się w SANT – tym bardziej, iż kryzys, jakim była pandemia Covid-19 udowodnił, że wspólne, europejskie działania są skuteczniejsze od działań indywidualnych czy nakręcającego koszty konkurowania ze sobą wzajemnie państw UE – ocenił Jarubas.

Podkomisja została powołana przez PE 14 lutego. W jej skład wchodzi 30 członków oraz 30 zastępców członków zasiadających w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI). Mandat podkomisji umożliwia jej działanie w dziedzinie zdrowia publicznego i produktów farmaceutycznych.

źródło: rynek zdrowia.pl