Dziś rozpoczyna się XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Wybierze prezesa NRL

Dziś rozpoczyna się XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Potrwa trzy dni. W czasie zjazdu wybrani zostaną prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i członkowie Rady.

Rozpoczyna się Krajowy Zjazd Lekarzy

Oficjalna część zjazdu rozpocznie się o godz. 16.00. Jak informuje nas Rafał Hałubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, w otwarciu zjazdu wezmą udział m.in. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta RP.

Pierwszego dnia dotychczasowy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawi sprawozdanie kadencyjne.

Wybory do władz NRL: prezesa NRL oraz Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej zaplanowane są na 13 maja na godz. 9.00. Wyniki mają być znane ok. godz. 11.30. Później odbędą się wybory członków Rady.
Andrzej Matyja: będę kandydować

Prezes NRL Andrzej Matyja w wywiadzie dla Rynku Zdrowia zapowiedział start w wyborach, a podsumowując mijającą kadencję powiedział: pandemia wiele mnie nauczyła. Przede wszystkim pokory. To był bardzo trudny czas w zarządzaniu. Nie sądzę, że kolejna kadencja będzie łatwiejsza, ale myślę że będzie większa przestrzeń na działanie – podkreślał Matyja.

– Będę dążył do tego, aby przynależność do samorządu była dumą dla każdego lekarza i lekarza dentysty. Ponadto chciałbym, aby samorząd lekarski był kwestorem i motorem zmian w polskim systemie ochrony zdrowia dla dobra polskich pacjentów i całego personelu medycznego – podkreślił prezes.

Odnosząc się do wyborów w okręgowych izbach lekarskich Matyja mówił, że „musimy doceniać wkład młodego pokolenia w rozwój samorządu”.

– Nie możemy stracić łączności pokoleniowej, a tym bardziej doprowadzać do jakiś wewnętrznych „wojenek”. Owszem, nie zawsze się ze sobą zgadzamy, mamy odmienne poglądy, ale zawsze stałem na stanowisku, że z takich sytuacji trzeba wyciągać wnioski, nie wolno się obrażać – podkreślał w wywiadzie, dodając:

My często ze względu na wiek uzurpujemy sobie prawo do posiadania racji. Ale młodzi też mają rację! Musimy się uzupełniać i czerpać od siebie nawzajem.

Wybory do NRL w maju 2018 roku

Podczas wyborów w 2018 ze stanowiskiem prezesa NRL pożegnał się Maciej Hamankiewicz, który kierował samorządem lekarskim od 2010 r.

W 2018 roku o stanowisko prezesa Rady ubiegało się trzech kandydatów. Andrzej Matyja otrzymał 217 głosów, jego kontrkandydaci Romuald Krajewski 129 głosów, a Krzysztof Kordela 49 głosów.

Natomiast Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej został ponownie Grzegorz Wrona, który otrzymał 209 głosów i pokonał Wojciecha Drozda (186 głosów).

źródło: rynek zdrowia.pl