Co z dostawami szczepionek przeciw COVID-19? Jest nowa umowa UE z firmami farmaceutycznymi

Komisja Europejska zleciła firmie Pfizer i kilku europejskim firmom farmaceutycznym zarezerwowanie mocy produkcyjnej dla 325 mln dawek szczepionek rocznie, na wypadek przyszłego zagrożenia zdrowia publicznego na świecie. Porozumienie obejmuje m.in. szczepionki mRNA i nie odnosi się do aktualnych umów dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19 między UE a producentami szczepionek, w tym firmą Pfizer.

Jak przekazała Komisja Europejska, umowa gwarantuje, że firmy będą gotowe „zareagować na kryzys” poprzez monitorowanie łańcuchów dostaw i gromadzenie zapasów. Jeśli zostanie ogłoszony nowy stan zagrożenia zdrowia publicznego, firmy mają szybko rozpocząć produkcję szczepionek.

Porozumienie dotyczy zakładów produkcyjnych firmy Pfizer w Irlandii i Belgii w celu zarezerwowania zdolności do produkcji szczepionek mRNA. Z kolei hiszpańskie firmy Reig Jofre i Laboratorios Hipra zostały zobowiązane do zarezerwowania mocy produkcyjnych na szczepionki białkowe. Porozumienie obejmuje też holenderską firmę Bilthoven Biologicals.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała rządy i producentów do zarezerwowania do 20 proc. testów, szczepionek lub terapii w celu dystrybucji w biedniejszych krajach.

źródło: puls medycyny.pl