Co jest źródłem zakażeń? Nowy komunikat resortu ws. legionelli

W czterech z dziewięciu próbek wody pobranych do badań 18 sierpnia wykryto bakterie legionelli – przekazał rzeszowski sanepid. Wiadomo już, że dwa materiały były zanieczyszczone na wysokim poziomie. „Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy” – przekazało Ministerstwo Zdrowia.- Potwierdziliśmy 144 przypadki legionellozy, odnotowaliśmy 11 zgonów. Trwa poszukiwanie źródła zakażenia – stwierdził podczas konferencji dyrektor podkarpackiego sanepidu Adam Sidor.

I dodał, że obecnie brane jest pod uwagę „zanieczyszczenie bakteriami Legionella sieci wody ciepłej i zimnej”. Do badania pobrano 105 próbek z instalacji w Rzeszowie i osiem przygotowanych w „powiatach ościennych”. Obecnie znane są wyniki badań dziewięciu próbek pobranych 18 sierpnia.- Próbki są pobierane z obiektów użyteczności publicznej, z miejsc zamieszkania chorych i z miejsc zasilania budynków wielorodzinnych wodą ciepłą – powiedział przedstawiciel sanepidu.
Legionella w Polsce. Są pierwsze wyniki badań próbek

– Mamy dopiero pierwsze wyniki badań. Jest to osiem próbek wody ciepłej (z miejskiego wodociągu – red.) i jedna próbka z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenie – stwierdził.- Z ośmiu (miejskich) próbek cztery były zanieczyszczone bakteriami legionella, dwie na poziomie określanym jako wysoki – dodał i wyjaśnił, że oznacza to możliwość zakażenia, np. podczas brania prysznica. W próbce pobranej z mieszkania zakażonej osoby nie potwierdzono obecności bakterii.

– Kolejne dni będą decydujące – podkreślił. I uznał, że obecnie nie ma potwierdzenia, że instalacje wody ciepłej czy zimnej w mieszkaniach są źródłem zakażenia. – Dopiero kolejne dni i spływające sprawozdania dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia – powiedział.
Ministerstwo Zdrowia wprost o źródle zakażenia: miejskie wodociągi

Mniej powściągliwe w wysuwaniu wniosków jest Ministerstwo Zdrowia. „Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy, co potwierdzają pierwsze wyniki badań próbek wody pobrane w dniu 18 sierpnia” – przekazał resort na Twitterze.I poinformował, że „zmniejsza się liczba pacjentów trafiających obecnie do szpitali oraz pacjentów, u których rozpoznaje się zakażenie tą bakterią”.We wpisie podkreślono, że legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. „Nie ma zagrożenia przenoszenia tej bakterii z człowieka na człowieka” – doprecyzowano.

źródło: wp.pl