Będzie więcej pieniędzy z Funduszu Medycznego na zalecane szczepienia ochronne

Z ponad 75 mln zł zarezerwowanych w budżecie Funduszu Medycznego na zalecane szczepienia ochronne wydano w 2023 r. już 50 mln. Dlatego minister zdrowia poprosił o zwiększenie środków na ten cel, co ma zapewnić zakup preparatów do marca 2024 r. Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu 16 sierpnia rozpatrzyła m.in. wniosek ministra zdrowia o zmianę w planie finansowym Funduszu Medycznego dotyczącą zakupu szczepionek w ramach zalecanych szczepień ochronnych. W budżecie Funduszu w 2023 r. zarezerwowano na ten cel 75,5 mln zł.

Wiceminister Miłkowski: w grudniu może zabraknąć szczepionek zalecanych, potrzebna zmiana w budżecie

– 50 mln zł jest już zapłaconych. Po analizie sytuacji wygląda na to, że w grudniu może zabraknąć szczepionek. Zwracamy się o zmianę, żeby na grudzień i dwa pierwsze miesiące 2024 r. zakupić szczepionki z budżetu tegorocznego. Proponujemy przenieść środki zakumulowane z lat poprzednich – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała ten wniosek.

Przypomnijmy, finansowanie z Funduszu Medycznego szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych umożliwiła nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym przyjęta w ubiegłym roku.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, który w październiku 2022 r. skierował projekt noweli do Sejmu, takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień – w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa.

Jakie są szczepienia zalecane w kalendarzu na 2023 r.

Zgodnie z Kalendarzem Szczepień Ochronnych obowiązującym w 2023 r., do szczepień zalecanych (nierefundowanych albo refundowanych częściowo) należą szczepienia przeciwko meningokokom, grypie, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zalecana (i bezpłatna od 1 czerwca dla dzieci w wieku 12 i 13 lat) jest też szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

źródło: puls medycyny.pl