Adam Niedzielski: Pediatria i psychiatria dziecięca to nasze priorytety

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział reformę psychiatrii dziecięcej. – Wprowadzenie opieki środowiskowej odciąży szpitale – powiedział. Szef resortu zdrowia obiecał także dodatkowe pieniądze dla oddziałów pediatrycznych.
Minister zdrowia na konferencji prasowej w krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym powiedział, że w tej chwili w Polsce jest prawie 350 centrów opieki środowiskowej. – NFZ cały czas monitoruje, gdzie jeszcze jest potencjał do tego, by kolejne takie ośrodki powstawały – przekazał Niedzielski.

– Kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej, która polega na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, w których będzie można dostać opiekę od specjalistów – powiedział minister zdrowia.
Reforma polega przede wszystkim na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, gdzie pracują psycholodzy i gdzie można bez konieczności odwiedzania szpitala dostać się do specjalistów – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister dodał, że część pacjentów oczywiście będzie musiała trafić do szpitali. – Dlatego system, który proponujemy ma kilka poziomów – pierwszy to opieka środowiskowa, drugi to szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się chociażby z koniecznością prowadzenia nauki, poziom trzeci to całodobowe pobyty szpitalne. W ten sposób tworzymy kompleksowe rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom – podkreślił Niedzielski.
Zapowiedź wzmocnienia finansowego pediatrii

– Zwróciłem się do prezesa NFZ Filipa Nowaka o dodatkowe środki dla pediatrii – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Chcemy zdecydowanie wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie – dodał.
Szef MZ wskazywał, że pediatria jest priorytetem. – W ramach niedawnych ruchów znieśliśmy jakiekolwiek limity, jeżeli chodzi o finansowanie tych świadczeń. W zeszłym roku przeznaczyliśmy ponad miliard zł na nadwykonania w pediatrii, z czego ponad 700 mln poszło z Funduszu Medycznego – zaznaczył minister Niedzielski.

– Tam, gdzie finansowanie do tej pory było ryczałtowe okazało się, że nie każdy jest w stanie osiągnąć wielkości kontraktu, które były wcześniej, bo taka jest demografia w Polsce – podał szef MZ odnosząc się do informacji o nierealizowaniu wysokospecjalistycznych procedur przez niektóre szpitale. Dlatego, jak poinformował Niedzielski, poproszono prezesa NFZ Filipa Nowaka o przygotowanie „pewnego planu reform”.

– Ich założeniem jest to, że będziemy chcieli zdecydowanie wzmocnić finansowo tę wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie, w zasadzie tak, jak w poprzednim systemie ryczałtowym, żeby baza dla leczenia dzieci w Polsce była cały czas utrzymywana – zakończył minister.

źródło: interia.pl