25 mln dawek szczepionek na COVID-19 do utylizacji. 2,5 mld zł do kosza

Nawet 25 mln niewykorzystanych dawek szczepionek na COVID-19 zalega obecnie w magazynach. A ponieważ upływa ich termin ważności, to prawdopodobnie będą musiały zostać zutylizowane. To może oznaczać nawet 2,5 mld zł wyrzucone do kosza.Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Polska do tej pory starała się sprzedawać niewykorzystane dawki inny krajom. Częściowo udało się je wysłać m.in. do Wietnamu czy Ukrainy.

Wciąż jednak w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zalegają miliony dawek różnych szczepionek. Obecnie jest ich nawet 25 mln. Przy założeniu, że jedna jest warta ok. 100 zł (to cena preparatu Pfizera), to łącznie daje to koszt nawet 2,5 mld zł.Do tej pory RARS musiał zutylizować 790 tys. dawek. Zdaniem „DGP” jednak wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie szybko rosła.Polacy nie chcą bowiem się szczepić. Do tej pory wykonano w naszym kraju 56 mln szczepień, a w pełni chronione są 22 mln osób. To nieco ponad połowa społeczeństwa.

Przypomnijmy, że od 16 września trwają w Polsce szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia.

źródło: businessinsider.com.pl