Zełenski skrytykował pomysł Kaczyńskiego. „Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu w naszym kraju”

Wołodymyr Zełenski udzielił obszernego wywiadu rosyjskim mediom. Mimo prób zablokowania jego publikacji przez Roskomnadzor rozmowa ukazała się w sieci. Rosyjski regulator poinformował już, że wobec jego twórców zostało już wszczęte dochodzenie. Ukraiński prezydent poruszył w niej m.in. kwestię propozycji prezesa PiS dotyczącą pokojowych sił NATO.W wywiadzie opublikowanym na portalu meduza.io Wołodymyr Zełenski poruszył wiele kwestii związanych z rosyjską agresją. Nie zabrakło także pytań o działania NATO i kontakty z innymi krajami.

Na kilka minut przed publikacją wywiadu okazało się, że rosyjski państwowy regulator mediów i internetu zażądał od krajowych mediów, aby nie publikowały wywiadu. Agencja poinformowała, że wobec twórców wszczęto już „postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia zakresu odpowiedzialności”.Ukraiński przywódca odniósł się także do propozycji Jarosława Kaczyńskiego. – To Polska była pomysłodawcą wprowadzenia sił pokojowych na Ukrainę. Jeszcze nie do końca rozumiem tę propozycję. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu w naszym kraju, wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami – powiedział Zełenski

– Wiem, że kontynuowali tę retorykę. Na szczęście lub niestety, to wciąż jest nasz kraj, a ja jestem prezydentem, więc to my zdecydujemy, czy będzie tak, czy inaczej – stwierdził.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa po raz pierwszy zaprezentował swoją propozycję podczas wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Od początku wzbudzała ona olbrzymie kontrowersje. Według źródeł Wirtualnej Polski, propozycja zaprezentowana po raz pierwszy przez Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie to inicjatywa, która nie zawierała szczegółowych propozycji ws. terminu czy terenów jej realizacji. Miała ona przede wszystkim zmobilizować kraje Sojuszu do poszukiwania nowych sposobów wsparcia Ukrainy. W niedzielę odniósł się do niej również Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24 po przemówieniu Joe Bidena na Zamku Królewskim. Polski prezydent zapytany o nią przez Konrada Piaseckiego tylko westchnął.
„Putin nie uznawał Ukrainy za niepodległe państwo”

– Nie postrzegano nas jako niepodległe państwo. Postrzegano nas nie jako niezależne państwo, ale jako produkt, jako część jakiegoś wielkiego organizmu, na czele którego widzi siebie rosyjski prezydent – stwierdził Zełenski.Jego zdaniem Putin wyrządził swoją decyzją o ataku „nieodwracalną szkodę narodowi rosyjskiemu”. Zełenski zapytany o ewentualną normalizację stosunków z Rosją odpowiedział, że „nie jest prorokiem” i „nie wie, czy kiedykolwiek będzie ona możliwa”.Ukraiński przywódca stwierdził także, że jego głównym celem jest teraz „zmniejszenie liczby ofiar i skrócenie czasu trwania wojny”.
Propaganda to tylko wymówka

Zdaniem ukraińskiego prezydenta duża część rosyjskiego społeczeństwa popiera działania Putina wobec Ukrainy. Swój udział w tym ma także kremlowska propaganda. Zełenski podkreślił jednak, że „nie można się nią zasłaniać”. – To tylko wymówka – stwierdził. Zełenski został także zapytany o spotkanie ukraińskiej delegacji z Joe Bidenem, do którego doszło w niedzielę w Warszawie. – Oczywiście głównym tematem były zbrojenia. Nie jestem jednak gotowy, by mówić o szczegółach – powiedział ukraiński przywódca.- Ukraina jest przygotowana do omówienia przyjęcia statusu neutralności w ramach umowy pokojowej z Rosją, ale neutralność musiałaby zostać zagwarantowana przez strony trzecie, a sama decyzja podjęta w ramach referendum – zaznaczył Zełenski.

źródło: wp.p