Zaskakujący ruch premiera. Wycofał wniosek z TK dot. odszkodowań za lockdown

Premier wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który miał utrudnić przedsiębiorcom dochodzenie odszkodowań za tzw. legislacyjne bezprawie z czasów pandemii – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.Dziennik przypomina, że wniosek został złożony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Kwestionował on przepis Kodeksu cywilnego o odszkodowanie za tzw. legislacyjne bezprawie.

Wniosek do TK wycofany przez premiera

To miało być zabezpieczenie rządzących na wypadek konieczności wypłat odszkodowań przedsiębiorcom, których obroty spadły z powodu tzw. lockdownu.”DGP” informuje, że mowa o roszczeniach, które opiewają w sumie na kilkaset milionów złotych.

Wniosek zmierza do ustalenia, że niezgodne z Konstytucją jest takie rozumienie tego przepisu, które pozwalałoby orzec odszkodowanie z powodu wydania rozporządzenia przez upoważniony organ, nawet jeżeli przed orzeczeniem odszkodowania w danej sprawie nie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, co do zgodności tego aktu z Konstytucją – tak o uzasadnieniu wniosku informował CIR.- Być może niektórych niezdecydowanych przedsiębiorców zmotywuje to do dochodzenia swoich praw w sądzie. Takie postępowania nie należą do łatwych, ale decyzja premiera o wycofaniu sprawy z TK niweluje jedną z potencjalnych przeszkód w otrzymaniu odszkodowania – komentuje dla „DGP” adwokat Elżbieta Buczek z kancelarii Dubois i wspólnicy.

źródło:money.pl