Zapisy do lekarza na nowo. Minister zapowiada rewolucję

– Mam nadzieję, że zliberalizujemy prawo aborcyjne. Nie wydaje mi się, żeby to stało się przed wyborami samorządowymi – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła, że przeszkodą uniemożliwiającą szybkie przeprowadzenie zmian jest stanowisko Trzeciej Drogi. Polityk mówiła też o konieczności usprawnienia systemu e-rejestracji dla pacjentów.Izabela Leszczyna gościła w poniedziałek w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. Szefowa resortu przekazała, że w środę poznamy nowe wytyczne dla lekarzy ws. terminacji ciąży. – Przedstawię cały pakiet, który nazwałam „Bezpieczeństwo Zdrowotne Kobiet” – zapowiedziała minister w rozmowie z Michałem Wróblewskim.

– Będę mówiła o różnych działaniach, także legislacyjnych, które spowodują, że kobiety będą czuły się bezpieczne w ciąży, ale także i przed nią – wskazała Leszczyna. Dopytywana, czy wytyczne będą zawierać kwestię klauzuli sumienia, odparła, iż „znajdzie się zapis, że szpital nie może mieć klauzuli sumienia, jeśli ma kontakt z NFZ”.

– A terminacja ciąży jest świadczeniem finansowanym przez NFZ w tych określonych ściśle przypadkach – tłumaczyła.

Co z liberalizacją prawa aborcyjnego?

Izabelę Leszczynę zapytaliśmy również, czy przed wyborami samorządowymi można spodziewać się liberalizacji przepisów aborcyjnych.- To będzie bardzo trudne. Mam nadzieję, że to prawo zliberalizujemy. Nie wydaje mi się, żeby to się stało przed wyborami samorządowymi. Ewidentnie Polska 2050 i PSL mają w tej sprawie inne zdanie – powiedziała szefowa MZ.

A co z tabletką „dzień po”? Premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu przekazał, że zakończono na etapie rządowym prace nad projektem nowelizacji w tej sprawie. Tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty dla kobiet powyżej 15. roku życia.

– Ta tabletka EllaOne jest tabletką, która nie dopuszcza do zapłodnienia. Nie ma zarodka, więc nie możemy mówić o zapłodnieniu. Brak tej recepty jest tutaj absolutnie fundamentalny – stwierdziła Leszczyna, pytana o słowa krytyki, o które w ostatnim czasie pokusił się m.in. ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Minister zapewniła, że planowana jest kampania społeczna w tej sprawie. – Poprzedni rząd ma bardzo wiele na sumieniu w tej kwestii – podkreśliła w programie „Tłit” WP.

Minister zapowiada naprawę systemu

Z Izabelą Leszczyną porozmawialiśmy też o głównych problemach trapiących polski system ochrony zdrowia. Zapytaliśmy, jak rząd chce zapobiegać brakom niektórych leków w aptekach.

– Polityka lekowa to jeden z trudniejszych działów. Mamy co trzy miesiące listę leków refundowanych, staramy się refundować jak najwięcej nowoczesnych leków, czyli takich, które wykorzystują najnowsze technologie i byłyby zbyt drogie dla pacjenta – powiedziała minister.

Zwróciła też uwagę na konieczność wspierania polskiego przemysłu farmaceutycznego, który produkuje leki generyczne. – One muszą być absolutnie dostępne na rynku. Niedługo będzie gotowa lista polskich leków. Na 1 kwietnia musimy być gotowi, bo wtedy będzie nowa lista refundacyjna – tłumaczyła Leszczyna.Minister odniosła się również do zniesienia limitów NFZ w szpitalach. – Pracujemy nad piramidą potrzeb leczniczych. Na całym świecie jest tak, że największych pacjentów mamy w przychodniach POZ. Na samym końcu powinien być szpital, tam powinny trafiać cięższe przypadki. Staramy się przez wycenę świadczeń odwracać tę piramidę. Na pewno już w tym roku będę chciała odejść od limitów w opiece hospicyjnej – przekonywała polityk.

Szefowa resortu zdrowia przyznała, że dużym problemem jest niewystarczająca liczba lekarzy. – Brak lekarzy jest niezwykle dokuczliwy. Trzeba spowodować wycenami świadczeń, dobrą organizację tego systemu, że lekarze – zamiast w szpitalach – więcej pacjentów będą leczyli w ambulatoryjnych ośrodkach specjalistycznych. Wtedy lekarz nie musi być 24 godziny na dyżurze, skoro będzie mniej pacjentów w szpitalach. Wszyscy lekarze się co do tego zgadzają, widzą w tym sens – mówiła w studiu Wirtualnej Polski.

Stomatolog w każdej szkole? „Zastanawiamy się”

Do usprawnienia systemu ochrony zdrowia przyczynić ma się także usprawniony system e-rejestracji. – Wprowadzenie e-rejestracji, takiej prawdziwej, skróci kolejki. Każda wizyta zamówiona, a nie odwołana, to jest jeden pacjent mniej zaopiekowany. Jeśli będzie taki system, to będzie można taką wizytę odwołać. Jestem na etapie analizowania, dlaczego przez lata tego nie zrobiliśmy – zaznaczyła Leszczyna.- Odwołuje pacjent wizytę, bo my sprawdzamy, czy przyjdzie, wysyłamy sms-a. Jeśli potwierdzi sms-em dzień wcześniej, że będzie, to naprawdę musi być zła wola, żeby nie przyjść – przekonywała dalej.

Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej były też bony na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. – W to warto zainwestować. Dzieci muszą być poddane profilaktyce. PiS to zapowiadało, a poległo. Gabinetów stomatologicznych mamy całkiem sporo, one w zasadzie wszystkie są prywatne i NFZ musi finansować dzieciom leczenie – wskazała Leszczyna.

Rząd Donalda Tuska chciałby, aby do szkół powróciły gabinety stomatologiczne. – Zastanawiamy się nad koncepcją, że rozpisujemy konkurs na opiekę stomatologiczną nad grupą szkół w danym powiecie. Liczymy na to, że stomatolodzy będą chcieli takie kontrakty zawrzeć. Wtedy stomatolog odpowiada za kilka szkół, robi się przeglądy dzieciom. Oczywiście na wszystko muszą zgodzić się rodzice – tłumaczyła minister zdrowia.

źródło: wp.pl