Wyrzysk: szpital stawia na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitację
Szpital Powiatowy w Wyrzysku w powiecie pilskim zrezygnował z oddziału chirurgicznego, aby skupić się na rozwoju zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz rehabilitacji. Jednocześnie wielkopolski oddział NFZ przekazał dodatkowe pieniądze dla Szpitala Specjalistycznego w Pile, aby wesprzeć tamtejszy oddział chirurgiczny, który przejmie pacjentów z Wyrzyska.
– To pierwsze w kraju rozwiązanie polegające na specjalizacji szpitali dla dobra pacjentów. By poprawić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, konieczne jest profilowanie placówek. Profilowanie szpitali w powiecie pilskim to bardzo dobry przykład mądrej decyzji właściciela, wspartej finansowo przez NFZ a regulacyjne przez Ministerstwo Zdrowia – mówi Adam Niedzielski, prezes NFZ o zmianie, jaka została przeprowadzona w Wielkopolsce.
Zmiany w strukturze organizacyjnej szpitala wychodzą często naprzeciw potrzebom starzejącego się społeczeństwa. Na skutek zmian demograficznych dochodzi do przekształceń i reorganizacji. Dla pacjentów oznacza to lepszą jakość leczenia, którą można osiągnąć dzięki przeprofilowaniu placówki. Przykład z Wyrzyska pokazuje, że skutki wygaszenia oddziału mogą być korzystne dla pacjentów
Pracownicy wielkopolskiego oddziału NFZ dokonali dokładnych analiz sprawdzając, jak wygląda sytuacja Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, jego oddziału chirurgicznego oraz bloku operacyjnego.
– Reprezentujemy pacjenta i jego pieniądze, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby były one wydawane rozsądnie – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Koszty, jakie ponosił szpital w Wyrzysku, utrzymując szczególnie całodobowy blok operacyjny, nie były adekwatne do oferty, jaką otrzymywali pacjenci.
Długotrwały proces przeprofilowania
Proces zmiany profilu Szpitala Powiatowego w Wyrzysku rozpoczął się kilka lat temu. W 2015 roku zapadła decyzja o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego, a co za tym idzie także oddziału neonatologicznego. W tym samym czasie placówka zrezygnowała z poradni neurochirurgicznej, a rok później – z poradni onkologicznej. Za to w 2017 roku został utworzony w Wyrzysku oddział rehabilitacji neurologicznej. Szpital postawił wyraźnie na świadczenia, w ramach których pacjent może kontynuować leczenie po pobycie w innych szpitalach. W przypadku rehabilitacji neurologicznej oznacza to opiekę nad pacjentami po udarach czy urazach układu nerwowego. Konsekwencją tego podejścia było otwarcie w październiku tego roku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wyrzysku, gdzie trafiają m.in. pacjenci wymagający opieki po hospitalizacji w oddziałach specjalistycznych.
Aby rozwijać działalność związaną z rehabilitacją neurologiczną oraz świadczeniami pielęgnacyjno-opiekuńczymi dyrekcja szpitala w Wyrzysku wraz z organem prowadzącym podjęła decyzję najpierw o ograniczeniu działalności (z 38 do 18 łóżek), a w końcu o rezygnacji z prowadzenia oddziału chirurgicznego. Zostanie on zamknięty 31 grudnia tego roku. Obecnie w oddziale chirurgicznym w Wyrzysku wykonywanych jest nie więcej niż dwa zabiegi na dobę, a blok operacyjny, którego całodobowe utrzymanie stanowi dla placówki ogromny koszt, służy jedynie temu jednemu oddziałowi.
Całodobowe świadczenia chirurgiczne zostaną zabezpieczone przez znajdujący się w niewielkiej odległości od Wyrzyska (35 km) Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica. Jest on wyspecjalizowaną jednostką, która realizuje świadczenia w ramach chirurgii nie tylko ogólnej ale i naczyniowej, chirurgii klatki piersiowej oraz onkologicznej. Pacjenci otrzymają dostęp do szybkiej diagnostyki specjalistycznej z uwagi na fakt, że Szpital w Pile dysponuje pracownią rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej (brak konieczności transportu do innej jednostki). Dotychczas pacjenci leczeni w oddziale chirurgii w Wyrzysku w przypadku konieczności wykonania tego typu badań są transportowani właśnie do Szpitala w Pile (umowa podwykonawstwa).
W wyniku planowanej zmiany ryczałt szpitala w Wyrzysku zostanie pomniejszony o ok. 3 mln zł. Część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zwiększenie liczby łóżek w tamtejszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz na dodatkowe łóżka w ZOL-u w Śremie. Dodatkowe pieniądze trafią również do Szpitala Specjalistycznego w Pile, który przejmie znaczną część pacjentów wymagających hospitalizacji na oddziale chirurgicznym, którzy do tej pory trafiali do Wyrzyska. Są to przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski (81,8 proc.) oraz województwa kujawsko-pomorskiego (16 proc.).
źródło: rynekzdrowia.pl