Wołodymyr Zełenski w Polsce. Trwają rozmowy delegacji Polski i Ukrainy

– Moja wizyta w Polsce to gest wdzięczności; robicie wszystko co możliwe dla Ukrainy, wzmacniacie nas na polu walki. Dziękuję za wsparcie naszego członkostwa w UE – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmów delegacji Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim. Wcześniej Andrzej Duda powitał oficjalnie ukraińskiego przywódcę oraz odznaczył go Orderem Orła Białego.- Głęboko wierzymy w to, że odbudujemy Ukrainę piękniejszą niż była – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas rozmów delegacji Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim. – Patrzymy w dalszą przyszłość, by wygenerować polsko-ukraińską współpracę na kolejne lata – dodał.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Kijów będzie w nieodległym czasie formalnym członkiem wspólnoty zachodniej, a także zapewnił, że Polska dalej będzie wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją.

– Chcemy podziękować, że dalej wspieracie nas na polu walki. To bardzo ważne i wymagające wyzwanie. Mam nadzieję, że druga armia świata stanie się w końcu ostatnią – powiedział Wołodymyr Zełenski.Ukraiński prezydent podziękował Andrzejowi Dudzie za wstawiennictwo na drodze Kijowa do Unii Europejskiej. – Z UE wiążą nas nasze wartości, których bronimy w tej wojnie. Wiąże nas też nasza gospodarka. Chcielibyśmy, żeby polski biznes pomógł nam w odbudowie – zapewnił.

Order Orła Białego dla Wołodymyra Zełenskiego

Wcześniej ukraiński przywódca otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Kancelaria Prezydenta RP uzasadniła, że Wołodymyr Zełenski otrzymał medal w „uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie”.- Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu – powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając Zełenskiemu Order.
Andrzej Duda stwierdził także, że odznaczenie jest najcenniejszym i najstarszym spośród wszystkich polskich orderów. – Jest on wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza – znaznaczył.

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Oficjalne powitanie w Pałacu Prezydenckim

Oficjalne powitanie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie miało miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i rozpoczęło się krótko po godz. 11. Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uścisnęli swoich ukraińskich gości, po czym odegrano hymny obu państw.Następnie obaj prezydenci przyjęli honory od Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, dokonując wszelkiego ceremoniału.
Po oficjalnym powitaniu przewidziane są rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywódców w cztery oczy, rozmowy w wąskim gronie i rozmowy delegacji. Na godz. 12:50 zaplanowano konferencję prasową po spotkaniu Dudy i Zełenskiego.
W tym czasie pierwsze damy Polski i Ukrainy spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

Zełenski w Polsce. Pierwsza oficjalna wizyta od wybuchu wojny

Prezydent Ukrainy dotarł do Warszawy przed godz. 10, z kolei w Polsce pojawił około godz. 7. 

Jak przekazał na antenie Polsat News zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik po godz. 7:30, „prezydent Zełenski przekroczył granicę polsko-ukraińską. (…) Nie informujemy bardziej szczegółowo o miejscu jego pobytu”.
To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce od czasu wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Wcześniejsze podróże Zełenskiego miały charakter roboczy.
Ukraińskiej głowie państwa towarzyszy także pierwsza dama – Ołena Zełenska.

źródło: interia.pl