Węgrzy przeciwni sankcjom na Rosję

Zdecydowana większość Węgrów jest przeciwna sankcjom nakładanym na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę – takie wnioski płyną z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Szazadveg. Społeczeństwo opowiedziało się m.in. przeciw zakazowi importu rosyjskiej ropy czy ograniczeniom dla turystów z tamtego kraju.

Sondaż badał poparcie dla 15 różnych rodzajów sankcji przeciwko Rosji i form wsparcia Ukrainy. Najwięcej ankietowanych (81 proc.) opowiedziało się przeciwko nakładaniu ograniczeń na turystów rosyjskich w Europie, a także przeciwko kupowaniu przez Unię Europejską (UE) i państwa członkowie broni dla Ukrainy.

Ankietowani opowiedzieli się również przeciwko zakazowi importu rosyjskiej ropy (78 proc.), szkoleniu przez UE ukraińskich żołnierzy (77 proc.), całkowitemu odcięciu się od dostaw rosyjskiego gazu (75 proc.), materiałów dla elektrowni jądrowych (74 proc.) i węgla (71 proc.), a także m.in. przeciw zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla lotów – w tym cywilnych – z Rosji (68 proc.).

Węgrzy przeciwni wydaleniu rosyjskich dyplomatów

Według sondażu większość Węgrów nie popiera też wydalania czołowych rosyjskich polityków i dyplomatów z Europy (61 proc.), wycofania się dużych międzynarodowych firm z Rosji (57 proc.) oraz unijnego finansowania odbudowy Ukrainy (54 do 43 proc.).

Tylko w jednym przypadku zwolennicy sankcji osiągnęli przewagę nad przeciwnikami: wprowadzenia obostrzeń przeciw rosyjskim oligarchom i ich majątkom (54 do 37 proc.).

Badanie przeprowadzono w sierpniu metodą CATI (wspierany komputerowo wywiad telefoniczny) na grupie tysiąca osób.

źródło: PAP/interia.pl