USA wysyłają silne wsparcie Izraelowi. To sygnał dla wrogów Jerozolimy

Stany Zjednoczone wysyłają silne wsparcie Izraelowi. W niedzielę szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił, że w region wschodniego Morza Śródziemnego wysłano grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem USS Gerald Ford. Ponadto przekazali Siłom Obronnym Izraela sprzęt wojskowy i amunicję.Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że „pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty”.

Jak podał w oświadczeniu sekretarz obrony, w ramach przemieszczenia sił USA w regionie do wschodniego Morza Śródziemnego przesunięte zostaną lotniskowiec USS Gerald Ford, krążownik rakietowy USS Normandy oraz cztery niszczyciele. USA zwiększą też flotę myśliwców F-35, F-15, F-16 i A-10 stacjonujących w ragionie. Dodatkowo Stany Zjednoczone przekażą izraelskiej armii sprzęt wojskowy i amunicję. Według Austina działania te mają „podkreślić żelazne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Sił Obronnych Izraela i narodu izraelskiego”.

Sygnał dla wrogów Izraela

Jak podał w niedzielę Biały Dom, prezydent USA Joe Biden poinformował premiera Izraela Netanjahu, że „pomoc jest w drodze” i „może spodziewać się dalszej pomocy w kolejnych dniach”. Okręty i sprzęt zostały wysłane w niedzielę i dotrą w ciągu najbliższych kilku dni. Biden i Netanjahu mieli też „omówić trwające wysiłki, by zapewnić, aby żaden wróg Izraela nie sądził, że może lub powinien wykorzystać obecną sytuację”. Liderzy rozmawiali też o działaniach dyplomatycznych USA na rzecz wsparcia Izraela. W sobotę Biden i szef dyplomacji USA Antony Blinken odbyli szereg rozmów ze swoimi odpowiednikami z Turcji, Arabii Saudyjskiej, Autonomii Palestyńskiej, Egiptu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

źródło: wp.pl