Senator Bury reaguje na tekst Onetu. „Prokuratorze, nie zamykaj mnie za to, że chcę uczciwie pracować”

Senator Jacek Bury zamierza bronić przedsiębiorców przed prokuratorami, którzy otrzymali zalecenia wszczynania postępowań karnych za otwieranie biznesów w czasie pandemii. W najbliższych dniach ma ruszyć kampania informacyjna.

8 lutego br. Onet ujawnił polecenia, które wysłał do wszystkich prokuratorów regionalnych zastępca prokuratora generalnego i prokurator Prokuratury Krajowej Krzysztof Sierak. W piśmie zaleca on śledczym, by wobec przedsiębiorców stosowali przepisy, których złamanie grozi karą do ośmiu lat więzienia. Mają do minimum ograniczyć postępowania sprawdzające i jak najszybciej wdrażać postępowania karne wobec wznawiających działalność przedsiębiorców.

– To skandaliczna sytuacja. Tego typu decyzje centrali kierowane do prokuratorów w terenie to system działania właściwy dla krajów totalitarnych. Nie zdziwiłbym się, gdyby tak było na Białorusi czy w Rosji. Ale to dzieje się w tej chwili w Polsce – powiedział senator Jacek Bury.

Bury przypomina, że tego typu działania mają być wymierzone w przedsiębiorców, którzy nie mogą liczyć na pomoc od państwa i nie mają za co żyć. W związku z tym senator rozpoczyna akcję informacyjną. Po Lublinie będzie jeździła lawet z banerem: „Nie ukradłem 70 mln zł. Nie molestowałem dzieci. Nie robiłem wałów na respiratorach. Prokuratorze, nie zamykaj mnie za to, że chcę uczciwie pracować”.

– Chciałem zapytać prokuratura Zbigniewa Ziobro, dlaczego nie ściga ludzi, którzy faktycznie popełniają przestępstwa? Dlaczego nie zajął się defraudacją 70 mln zł przez Jacka Sasina, pedofilią w kościele i nie tylko. Dlaczego nie zajmuje się „wałami” na respiratorach i dziwnymi zakupami maseczek czy innego sprzętu medycznego? Zajmuje się tylko uczciwie pracującymi ludźmi, którzy nikogo nie chcą oszukiwać ani okradać, chcą tylko utrzymać swoje rodziny i pracowników – mówi Jacek Bury.

Senator uważa, że państwo powinno pomagać, a nie ścigać przedsiębiorców. – Chcemy, żeby prokuratorzy naprawdę zastanowili się, czy chcą służyć Polsce, czy chcą służyć Ziobrze?

Jacek Bury zapowiedział, że co tydzień będę prosił prokuraturę o liczbę prowadzonych spraw przeciwko przedsiębiorcom, którzy otworzyli działalność mimo obostrzeń. Właściciele firm będą też mogli liczyć na pomoc prawną.

źródło: onet.pl