„Rosja jest gotowa do podpisania porozumienia pokojowego z Kijowem”

Rosja zadeklarowała gotowość do podpisania porozumienia pokojowego – informuje agencja Unian, która cytuje Interfax. – Jesteśmy gotowi do podpisania umowy, która zakończy wojnę domową na Ukrainie i doprowadzi do pokoju – przekazała przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko. Dodała, że nie widzi takiej chęci ze strony Kijowa. Doradca Wołodymyra Zełenskiego twierdzi, że Rosja „żyje w fikcyjnym świecie”.

Po trzech miesiącach inwazji wojskowej na Ukrainę Rosja oświadczyła, że jest gotowa negocjować porozumienie pokojowe. Poinformowała o tym przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko, cytowana przez agencję Interfax.

Matwijenko: Jesteśmy gotowi do podpisania umowy, która zakońćzy wojnę domową na Ukrainie

– Jesteśmy otwarci na negocjacje. Potrzebne są rozwiązania dyplomatyczne i pokojowe, ale to wymaga woli obu krajów. Jesteśmy gotowi do podpisania umowy, która zakończy wojnę domową na Ukrainie i doprowadzi do pokoju, ale nie widzimy takiej chęci ze strony Kijowa – powiedziała Matwijenko na spotkaniu z prezydentem Mozambiku w Maputo

Asystent prezydenta Federacji Rosyjskiej, szef rosyjskiej delegacji negocjacyjnej Władimir Miediński powiedział 22 maja, że ​Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji z Ukrainą, w tym na najwyższym szczeblu, i jest gotowa kontynuować negocjacje, ale „piłka jest po stronie Ukrainy”.

– Głowy państw powinny spotykać się po to, by dojść do ostatecznych porozumień i podpisać dokumenty, a nie robić zdjęcia – przypomina jego słowa agencja Interfax.

Mychajło Podolak: Negocjacje są zahamowane

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że „wyzwala” Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.

– Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli – powiedział Podolak w wywiadzie dla portalu informacyjnego LB.UA.Dodał następnie, że na płaszczyźnie politycznej rozmowy nie postępują, bo – jak tłumaczył – zakłada to, że istnieje „związek z wydarzeniami w świecie realnym”. Tymczasem Rosja – według jego słów – „żyje w wyobrażonej rzeczywistości” i postrzega wydarzenia w sposób nieadekwatny.

źródło: interia.pl