Promocja i edukacja: współpraca resortu z TVP ma wyjść Polakom na zdrowie

Zasady zdrowego odżywiania oraz promocja aktywności fizycznej – m.in. takie zagadnienia będą poruszane w programach TVP. W czwartek (11 sierpnia) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes TVP Jacek Kurski podpisali list intencyjny o współpracy.

– Mam nadzieję, że kończymy taki niedobry czas, kiedy minister zdrowia ze swoimi przesłaniami (…) był jednym z ostatnich petentów w mediach publicznych i z trudnością przebijał się przez ogromną ilość innego rodzaju informacji, które być może z takich czy innych powodów uznawane były za ważniejsze i pierwsze – mówił Radziwiłł.

Ocenił, że podpisany list intencyjny „jest potwierdzeniem pewnej normalności, która powinna mieć miejsce w mediach publicznych”.

– Chcielibyśmy, aby media publiczne – a w szczególności Telewizja Polska – były miejscem, w którym Polacy dowiadują się o tym, jaki powinni prowadzić styl życia, żeby być zdrowszym, a zatem także szczęśliwszym – wyjaśniał.

Prezes TVP powiedział, że kształtowanie postaw prozdrowotnych i promocja profilaktyki to misja mediów publicznych.

– Zobowiązuje nas do tego nie tylko brzmienie konkretnych przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, ale przede wszystkim coraz silniej brzmiący głos ekspertów medycznych, dziennikarzy, a przede wszystkim widzów, którzy domagali się większej obecności tych wątków w programach Telewizji Polskiej – mówił.

Zadeklarował gotowość w większym stopniu wprowadzenia do programów informacyjnych ważnych komunikatów resortu dotyczących np. zagrożeń epidemiologicznych i dostępności do leków. Zaznaczył, że przede wszystkim jednak wątki dotyczące profilaktyki i postaw prozdrowotnych znajdą się w programach nieinformacyjnych, np. serialach i filmach.

Kurski zapowiedział, że w jesiennej ramówce TVP będą dwa nowe programy prozdrowotne. Jeden z nich, oparty na formacie zapożyczonym z BBC, będzie przestrzegał przed skutkami złego odżywiania dzieci, drugi natomiast będzie zachęcał młodych widzów do gry w piłkę nożną.

Ministerstwo chce, by w TVP były poruszane zagadnienia związane z problemem nadwagi i otyłości oraz z promocją zdrowego odżywiania osób w różnym wieku. Pojawiać mają się też treści zachęcające do aktywności fizycznej, badań profilaktycznych i szczepień ochronnych.

Widzowie będą także informowani o poprawnym leczeniu chorób cywilizacyjnych (np. nadciśnienia tętniczego i cukrzycy), w których skuteczność terapii w dużej mierze zależy od prowadzonego stylu życia. Radziwiłł podkreślił, że szczególnie ważne będą działania zniechęcające do palenia tytoniu.

Resort poprzez TVP chce informować o planowanych zmianach w systemie służby zdrowia. W programach mają być poruszane zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, np. przyjmowaniem leków przez kierowców oraz zapinaniem pasów bezpieczeństwa. Prezentowane będą także m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy.

źródło: rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *