Prof. Ryszard Rutkowski stanie przed Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej

Prof. Ryszard Rutkowski współautor listu do ministra zdrowia ws., jak sam to określił, bezzasadnych działań rządu dotyczącej walki z Covid-19, stanie przed sądem lekarskim.

O wezwaniu prof. Ryszarda Rutkowskiego przez Naczelną Izbę Lekarską poinformowało na Twitterze OrdoMedicus, pisząc: „Rzecznik odpowiedzialności zawodowej znów zaczyna prześladować sygnatariuszy apeli do polskich władz ws. walki z Covid, w tym ws. eksperymentalnych szczepionek. Obrzydliwe próby kneblowania ust niezależnym lekarzom przypominają czasy PRL-u”.

W opublikowanym przez OrdoMedicus wezwaniu skierowanym do prof. Ryszarda Rutkowskiego czytamy, „wezwanie dotyczy przesłuchania w charakterze lekarza, którego dotyczy postępowanie w postępowaniu wyjaśniającym w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy”.

OrdoMedicus: to atak na niezależnych lekarzy

OrdoMedicus napisał też, że pod koniec zeszłego roku rzecznik odpowiedzialności lekarskiej rozpoczął postępowanie wyjaśniające ws. sygnatariuszy apeli, zarzucając im, że prezentują poglądy niezgodne z (jedyną słuszną) wiedzą rządowych epidemiologów i że podważają zaufanie społeczne do szczepień.

Przypomnijmy, że postępowanie wyjaśniające dotyczy sprawy wystosowanego Listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r. oraz Apelu naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa „List otwarty do Prezydenta i rządu RP” z grudnia 2020 r zawierających sformułowania, które mogą być niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i nosić znamiona podważania konieczności przestrzegania zasad i zaleceń w czasie zagrożenia zdrowia publicznego pandemią Covid-19 oraz sformułowań mogących wprowadzać w błąd polskie społeczeństwo.

Prof. Rutkowski „siał” dezinformację?

W jednym ze wspomnianych listów czytamy: że „po początkowej panice dotyczącej Covid-19, fakty obiektywne pokazują teraz zupełnie inny obraz – nie ma już medycznego i naukowego uzasadnienia dla kontynuacji stosowanych obostrzeń”.

Według autorów trwające „zarządzanie kryzysowe stało się całkowicie nieproporcjonalne do zagrożenia i powoduje więcej szkody niż dobra”.

Autorzy „Listu otwartego” wzywali też do „zakończenia nieuzasadnionych epidemiologicznie działań i natychmiastowego przywrócenia normalnych, demokratycznych zasad funkcjonowania Państwa, struktur prawnych, wszystkich naszych swobód obywatelskich oraz przestrzegania praw człowieka”.

Grzesiowski i Fiałek też odpowiedzą, ale za co innego

Prof. Ryszard Rutkowski to kolejny lekarz, który stawi się przed Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Kilka dni temu media obiegła informacja, że na pytania rzecznika odpowiadać mają: dr Paweł Grzesiowski i lekarz Bartosz Fiałek.

Różnica pomiędzy wezwanym obecnie prof. Rutkowskim a doktorami Grzesiowskim i Fiałkiem polega na tym, że prof., Rutkowski szerzył hasła mogące być niezgodne ze stanowiskiem ekspertów i naukowców zajmujących się walką z pandemią. Z kolei dr Paweł Grzesiowski i lek. Bartosz Fiałek to eksperci, którzy głośno krytykują działania rządu w sprawie zwalczania epidemii, twierdząc że są zbyt opieszałe i nie zawsze spójne.

źródło: rynekzdrowia.pl
foto: PTWP