Prof. Marian Zembala pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik poinformowała o pośmiertnym uhonorowaniu prof. Mariana Zembali Orderem Orła Białego. Wiadomość otrzymała od ministra Andrzeja Dery.Pośmiertne uhonorowanie prof. Mariana Zembali

Prezydent Zabrza poinformowała o wiadomości, jaką otrzymała od ministra Andrzeja Dery. Wynika z niej, że prezydent Andrzej Duda zdecydował o przyznaniu najwyższego odznaczenia państwowego prof. Marianowi Zembali.

– Z satysfakcją przyjęłam przed chwilą informację od ministra Andrzeja Dery, że Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję o nadaniu śp. prof. Marianowi Zembali Orderu Orła Białego – napisała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Szczegóły pogrzebu prof. Zembali

Przypomnijmy: prof. Marian Zembala zmarł w sobotę, 19 marca. Miał 72 lata.

Był wybitnym kardiochirurgiem. Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca wykonanym w Polsce, w zabrzańskiej klinice kierowanej przez prof. Zbigniewa Religę.

W 2001 prof. Marian Zembala był pierwszym polskim kardiochirurgiem, który przeszczepił choremu płuco-serce. W 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii. W 2015 roku pełnił funkcję ministra zdrowia.

Pogrzeb prof. Zembali będzie miał miejsce w sobotę, 26 marca, w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

źródło: rynek zdrowia.pl