Prof. Maciejewski otrzymał prestiżową amerykańską nagrodę

Profesor Adam Maciejewski odebrał w USA prestiżową nagrodę przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Jego zespół zasłynął po przeprowadzeniu pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi u dziecka. Nagroda Godina obejmuje dorobek w całości.

Profesor Adam Maciejewski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach. O profesorze i jego zespole stało się głośno po przeprowadzeniu w ubiegłym roku pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyjnych u dziecka.

Wcześniej, w 2015 roku, zespół profesora wykonał także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u dorosłego mężczyzny. Jego zespół przeprowadził ponadto, w 2013 roku, drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy.

W poniedziałek profesor Maciejewski odebrał prestiżową nagrodę Godina przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM).

– Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie – mówił Maciejewski w rozmowie z TVN24. Nagrodzony chirurg przyznał także, że „jest to ogromne wyróżnienie, bo takie nagrody przyznawane są corocznie jednej osobie”.

– Mam ten zaszczyt i przyjemność być pierwszym Polakiem wyróżnionym w ten sposób – dodał.

Opowiadał także o operacji, która wsławiła jego zespół lekarzy. – To był przeszczep narządów szyi połączony z przeszczepem jednoczasowym szpiku wykonany u dziecka – wyjaśniał. Zaznaczył, że był to „pierwszy tego typu zabieg na świecie”.

źródło: rynekzdrowia.pl