Premier odkrył karty. Oto budżet na 2024 rok

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Zakłada on dochody na poziomie ponad 680 miliardów złotych oraz inflację wynoszącą 6,6 procent. – To bezpieczny budżet w trudnych czasach – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że projekt bazuje na trzech filarach.- Jest to bezpieczny budżet w trudnych czasach i bezpieczny budżet dla Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Wskazał, że projekt ustawy przyjętej przez rząd opiera się na trzech filarach: bezpieczeństwo, programy społeczne i ochrona zdrowia. – W projekcie przewidziano ponad 158 mld zł na bezpieczeństwo, 190 mld zł na służbę zdrowia, a na programy społeczne ponad 137 mld zł – poinformował szef rządu.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 rok

– Dochody do budżetu wzrastają, w tym roku będzie to 605 mld zł, a w przyszłym ponad 680 mld zł – powiedział premier. Z przedstawionej podczas konferencji prezentacji wynika, że projekt budżetu zakłada dochody na poziomie 683,6 mld zł. Deficyt budżetowy został zaplanowany na ok. 4,5 proc. PKB.

– W roku 2023 PKB rośnie nieco wolniej – zakładamy, że wzrost będzie wynosił około 0,9 procent. W 2024 roku przyspieszy do 3 procent – przekazała z kolei obecna na konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Premier natomiast w trakcie wystąpienia powiedział, że średniorocznie inflacja w przyszłym roku może wynieść ok. 6,6 proc. Obie liczby są tożsame z założeniami do budżetu państwa, zaprezentowanymi w czerwcu.

Plan budżetowy zakłada również podwyżki w wysokości 12,3 proc. dla zatrudnionych w budżetówce, służbie publicznej, służbach mundurowych.

źródło: money.pl